Elu5-Kuidasaeglustadaaega2Tehniliselt – sa ei saa aeglustada aega, küll aga saad õppida aeglustama ajakulgu oma vaatepunktist lähtuvalt. Sa saad õppida, kuidas väärtustada seda aega – mis sulle on antud.

Kui soovid õppida kuidas astuda samm tagasi, keskenduda ja rebida end lahti oma tavalisest rutiinist, võid õppida kuidas aeglustada oma kogemust ajast.

Toome allolevalt mõned näited, kuidas seda teha.

1. Keskendu väikestele üksikasjadele

Aja aeglustamine1

Pilt: WikiHow.com

On palju subjektiivsed ja ka teaduslikke teooriaid selle kohta, miks vanemaks saades paistab aeg kiiremini kulgevat. Närvirakud, mida kujundame alles lapsed olles, on peaaegu alati uued, sest iga kogemus on uus. Nagu iga väike detail oleks märkimisväärselt oluline. Kui saame vanemaks ja tutvume maailmaga kus elame rohkem, ei tundu need väikesed detailid enam nii olulised.

 • Selleks, et saada tagasi see nooruse ime, püüa treenida ennast keskenduma pisidetailidele nii palju kui võimalik. Võta iga päev lühike aeg selleks, et imetleda mõnd lille, vaadata päikeseloojangut, kuulata või mängida muusikat, tegeleda aiakujundusega või teha mõnda meditatiivset ülesannet.
 • Kaasa kõik oma meeled selleks, et proovida täielikult kohal olla, isegi kui sündmus on tühine. Mida väiksem sündmus, seda parem. Näiteks liiklusummikus olles, keskendu temperatuurile, oma keha tajumisele istmel, auto lõhnadele ja liiklusele. Kui kummaline on üldse sõita!

2. Keskendu hingamisele

Aja aeglustamine2Pilt: WikiHow.com

Hingamise meditatsioon on üks lihtsamaid ja enim levinud elutempo aeglustamise ja teadlikkuse suurendamise viise. Selleks, et olla rohkem hetkes kohal ja aeglustada aega, keskendu iseenda põhilistele hingamisrituaalidele.

 • Istu sirge seljaga, silmad kinni mugavas asendis, mõnusas tugitoolis ja hinga sügavalt sisse. Hoia õhku ja seejärel hinga aeglaselt välja. Tee nii vähemalt kümme korda. Taju kuidas hapnik jõuab kehasse, toidab sind ja tunneta kuidas see kehast väljub.
 • Kui mediteerid, liiguta mõttes sisse hingatavat õhku erinevatesse kehaosadesse. Tunne, kuidas see sinu heaks töötab.
 • Kui sinu kümme kontrollitud hingamist on lõpetatud, ava oma silmad ja pööra tähelepanu ümber asuvatele detailidele. Kui oled väljas, vaata taevasse, silmapiiri ja kuula helisid enda ümber. Kui oled siseruumis, vaata lakke, seinu ja mööblit. Ole hetkes.

Kui sulle ei meeldi mõte “mediteerimisest”, siis mõtle sellele lihtsalt kui hingamisele. Selleks, et see tõhus oleks, ei pea kasutama erilisi termineid.

3. Proovi järkjärgulist lihaste lõõgastamist

Aja aeglustamine3Pilt: WikiHow.com

Järk-järguline lihaste lõõgastamine on lihtne, kuid üks põhilisi viise keha pingest vabastamiseks. Teha pole vaja mitte midagi muud, kui ainult keskenduda erinevatele kehaosadele ja suunata neisse kogu oma tähelepanu. See on lõõgastav ja samal ajal ka aktiivne tegevus, mis aitab treenida aja maha võtmist ja tähelepanu hoidmist lihtsal tegevusel.

 • Alustamiseks istu sirgelt mugavas tugitoolis, keskendudes oma hingamisele. Seejärel vali kehaosa, alustades kas jalgadest või peast ja pinguta lihaseid. Proovi samal ajal pingestada ka näolihaseid, justkui oleksid söönud midagi haput. Hoia seda asendit 15 sekundit, siis lõõgasta lihased aeglaselt ja tunneta kuidas pinge ära sulab.
 • Jätka sama tegevust kõikide erinevate kehaosadega, pinguta lihaseid, hoia ja seejärel vabasta aeglaselt pingest, kuniks oled niimoodi läbi pingutanud iga oma kehaosa. See on suurepärane harjutus õppimimaks keskenduma, lõõgastuma ja hetkes kohal olema.

4. Laula, mängi muusikat või ümise

Kuidas aeglustada aega4Pilt: WikiHow.com

Veel üks sageli kasutatav taktika ajakulu taju muutmiseks ja keskendumise harjutamiseks on kasutada korduvat häälikute moodustamist. Seda saab teha lauldes, ümisedes või muusika mängimise abil.

 • Võid ümiseda ühtainust fraasi, mantrat või fragmenti. Proovi ümiseda mõnda oma mantrat või laula näiteks korduvalt ühte lauset Beyonce laulust: “I’m a survivor (Tõlge: “Ma olen ellujääja”)”, mis on samuti täiesti tõhus mantra.
 • Kui mängid mõnda muusikariista, siis võid olla väga tuttav ajataju kadumise kogemusega, esitades korduvat fragmenti või akordide seeriat. Lihtsalt korda samu kolme nooti klaveril, lase neil aeglaselt lõpuni kõlada ja istu keskendudes oma hingmaisele. Aeg aeglustub.
 • Kui sa ei mängi pilli ega pole huvitatud ka ümisemisest või laulamisest, siis proovi kuulata mõnda pehmet ambient muusikat. Mõned suurepärased teosed õnnistatuse tunde saamiseks ja aja aeglasemaks muutmiseks on William Basinski “Disintegration Loops”, Jordan De La Sierra „Gymnosphere“ ja kõik, Brian Eno`lt.

5. Proovi lihtsalt istumist

Kuidas aeglustada aega5Pilt: WikiHow.com

Kui küsida zen-munkadelt, milline on meditatsioon, siis tavaliselt nad ütlevad: “Lihtsalt istumine.” Kui küsida, mis on Zen, siis vastus oleks tõenäoliselt sama, “Lihtsalt istumine”. Meditsiooni ja aja aeglustamise suur saladus on see, et saladust ei ole. Kui tunned ennast rahulolematult ja soovid aega aeglustada, lihtsalt istu. Ära tee midagi. Keskendu istumisele ja lihtsalt ole.

 • Proovi teha korraga ainult ühte asja. Kui sa istud, siis lihtsalt istu. Kui loed, siis ainult loe. Ära loe nii, et sööd samal ajal saiakesi, kirjutad sõpradele sõnumeid ja mõtled nädalavahetusele. Lihtsalt loe.

6. Muuda tavalistesse kohtadesse minnes oma marsruuti

Aja aeglustamine6Pilt: WikiHow.com

Kas oled kunagi kogenud olukorda, kus peale autosse istumist ja automaatselt tööle või töölt koju sõitmist, tuleb meelde, et pidid enne hoopis poodi sõitma? Korduvad tegevused moodustavad sinu ajus rajad, mis teevad autopiloodile minemise väga lihtsaks, tehes sama ülesannet, ilma, et üldse paneksid tähele, mida teed. Need tegevused panevad aja märkamatult mööduma. Seega trikk on õppida oma rutiine muutma, et aju saaks kogeda uusi asju nii sageli kui võimalik.

 • Proovi eri kohtadesse jõudmiseks, kuhu pead iga päev minema, kasutada võimalikult palju erinevaid marsruute ja meetodeid. Sõida vahel võimalusel jalgrattaga, sõida autoga või jaluta. Leia iga marsruudi jaoks parim teekond ja halvim teekond ja vali nende vahel.

7. Tee sama tegevust erinevates kohtades

Aja aeglustamine7Pilt: WikiHow.com

Osad inimesed soovivad töötada iga päev sama laua taga, iga päev samal ajal, tehes sama arv töötunde ja samu tegevusi. Järjepidevuse tagajärjeks on see, et aeg lendab. Aga kui soovid aega aeglustada, sunni ennast ülesannete tegemiseks, mida pead iga päev tegema – minema teise kohta.

 • Ära õpi igal õhtul oma toas oma laua taga, kuid käi ringi. Proovi erinevaid tubasid, raamatukogu või mine parki puu alla. Õpi kõikjal.
 • Kui oled jooksja, ära jookse ühte ja sama rada rohkem kui üks või kaks korda. Uuri alati uusi piirkondi, uusi parke, uusi treppe. Ära lase rutiinil rutiiniks muutuda.

8. Tee asju, mis sind hirmutavad

Aja aeglustamine8Pilt: WikiHow.com

Hiljutises uurimuses palus teadlane lõbustuspargis “ameerika mägedel” sõitjatel kirjeldada, kui pikana nad tajusid oma mõnekümne meetrist sõitu. Iga osaleja ületas õiget aega ligikaudu 30%. Kui me kogeme hetki, mis meid närviliseks teevad, või hirmutavad, siis tundub, et aeg paindub pikaks, isegi kui see tegelikult nii pole.

 • Proovi benji-hüppeid, aga kui sa ei soovi tegeleda riskantsete ja ohtlike spordialadega, siis kaeva aeg-ajalt välja mõni õudusfilm. Hirmuta end oma elutoa ohutus keskkonnas.
 • Ära lase end kaasata ohtlikesse käitumismallidesse, vaid võta kaalutletud riske ja lase neil end täielikult kaasa viia. Kui sind hirmutab inimeste ees laulmine, mine avatud mikrofoni üritusele ja sunni end see läbi tegema. See saab olema pikim 15 minutit sinu elus.

9. Avasta

Aja aeglustamine9Pilt: WikiHow.com

Maailm on kummaline ja ilus koht, mille piirame liiga sageli väikesesse kolju suurusesse kuningriiki. Me oleme kodus, siis läheme kooli või tööle, siis jõuame koju ja vaatame televiisorit. See on hea võimalus panna aeg lendama. Selle asemel sunni end avastama. Avasta oma naabruskonda, oma maailma ja seda, mis toimub sinu pea sees.

 • Kui mitmest erinevast kohast oma naabruses saad osta hambaharja, võileiva või paari tosse? Mis on odavaim? Kus on kõige imelikumad? Uuri välja.
 • Avasta oma võimeid ja ümbrust. Kas saad kirjutada luuletuse? Esita endale väljakutse! Kas võiksid proovida mängida mõnda muusikariista nagu näiteks bandžot või ukulelet? Uute asjade õppimine aitab meil taasavastada seda lapselikku alustaja meelt, mis paneb aja aeglasemalt liikuma. See on uurimise rõõm.

10. Tee päevas vähem asju

Aja aeglustamine10Pilt: WikiHow.com

Kui soovid aega aeglustada, peaks eesmärgiks olema võtta iga päev vähem tööülesandeid ja kogeda igaüht neist täielikult ja lõpuni. Kui soovid aeglustada aega, siis aeglustada ennast ja aeglusta ning vähenda info tarbimise määra.

 • Paljud inimesed hoiavad oma telefonis või arvutis umbes paari tunni jagu muusikat ning juurdepääsuvõimalus kõigele igal hetkel, muudab aja maha võtmise ja nende laulude nautimise raskeks. Kui sulle ei meeldi esimesed kolmkümmend sekundit, võid pala vahele jätta. Proovi istuda kuulates laulu, mis sulle tõeliselt meeldib, kuula seda uuesti ja uuesti, selle asemel, et kuulata tundide viisi justkui Pandora laegast.
 • Isegi kui teed midagi väikest, nagu raamatu või ajakirja lugemine, ära püüa kogu sisu haarata ühe korraga. Ära kuhja hunnikut raamatuid oma voodi kõrvale. Tööta ühe raamatuga terve kuu ja luuletusega terve aasta. Proovi neid tõeliselt kogeda.

11. Lõpeta mitme ülesande korraga täitmine

Aja aeglustamine11Pilt: WikiHow.com

Mida rohkem jagad oma tähelepanu mitme ülesande täitmise vahel, seda raskem on keskenduda, ühele tegevusele pühenduda ja enda jaoks aja aeglast kulgu tajuda. Kui teed ühte asja, siis pühendu end sellele täielikult seniks, kuni see asi on tehtud.

 • Mitu ülesannet võetakse reeglina käsile seepärast, et säästa aega hiljemaks, muude asjade jaoks. Me arvame: “Hei, kui ma võin õhtusööki teha ja vaadata samal ajal telekast saadet ja helistada oma õele, säästan aega teiste asjade jaoks”, kuid päeva lõpuks ei mäleta sa peaaegu midagi sellest, mis juhtus saates ja õhtusöök kõrbeb ära.
 • Selle asemel keskendu ühele asjale, mis sul parasjagu käsil hoolega ja õigesti. Pühenda sellele võimalikult kaua aega. Tee seda aeglaselt. Kui valmistad toitu, pööra tähelepanu igale koostisosale, mida tükeldad. Tee seda ääretu täpsusega.

12. Praktiseeri iga päev süstemaatilist meenutamist

Aja aeglustamine12Pilt: WikiHow.com

Proovi iga päeva lõpus väikest harjutust. Tuleta meelde üks asi, mida päeval tegid, ja kirjelda seda nii üksikasjalikult kui võimalik. See võib olla pilk, kuidas su sõber sind vaatas peale seda, kui olid talle lõbusa nalja rääkinud, või silt, mida nägid kellegi aias, või mõne konkreetse pilve kuju. Ole konkreetne ja üksikasjalik.

 • Kui oled meenutanud midagi samast päevast, proovi meenutada midagi eelmise päeva kohta. Mis on täna teisiti eilset meelde tuletades, kui see oli eelmine päev, kui sama päeva meenutasid? Kui oled nii teinud, mine mõttes eelmisesse nädalasse. Mine kuu aega tagasi. Kümme aastat. Oma lapsepõlve. Proovi järk-järgult meenutada konkreetseid ja üksikasjalikke detaile erinevatest punktidest oma elus.

Tõlge: Elu5- Maria-Helena Loik

Algne artikkel: Wikihow.com

 

KOMMENTEERI