Kõik paarid argumenteerivad ja vaidlevad. Ainuke vahe õnneliku-, ja mitteõnnelikul paaril on see, kuidas nad vaidlevad. Suhete ekspert John Gottmann väidab, kas suhe õnnestub või ei õnnestu põhineb sellel, kuidas paar lahendab ja tegeleb konfliktiga. Selleks, et kasvada ja olla edukas oma suhtes, tuleb kasutusele võtta erinevad strateegiad. Siin on nimekiri üheteistkümnest võimalusest, kuidas õnnelikud paarid argumenteerivad.

Hoia tähelepanu probleemiga tegelemisel. Sageli juhtub suhtes see, et lihtsam on konflikti eest põgeneda, eriti siis kui sa oledki konflikte vältiv inimene. See mida Teie suhe vajab ongi see, et te tõstaksite probleemi ettepoole enda vajadustest. Mõlemad partnerid peavad olema täielikult pühendunud oma probleemile, sest probleemi eest põgenemine ei tee teda olematuks.

Ründa probleemi, mitte inimest. Sa pead meeles pidama, et te olete partneriga ühes paadis. Alati toetage üksteist isegi siis, kui te ei näe silmast silma. Ära ela oma fustratsiooni välja teise inimese peal. Hoia oma fookus probleemile ja rünnake probleemi koos. Kui kaalukausil on suhe või see, et sul on õigus, siis eelista alati suhet oma õiguse tagajamise ees.

123rf.com

Praktiseeri tähelepanelikku aktiivset kuulamist. Proovi panna ennast oma partneri asemele. Isegi siis kui sa ei mõista teise inimese tagamaad, sa saad seda siiski austada. Aktiivne kuulamine tähendab seda, et sa pühendud täielikult oma partnerile. Põõrates oma keha teise suunas ja hoides silmsidet. Lülita välja kõik häirivad seadmed nagu televiisor ja pane ära oma telefon. See näitab, et sa ka tegelikult tahad kuulata, mida su partneril on sulle ütelda ja see on hädavalik konflikti lahendamisel.

Dialoog. Asi pole selles mida sa ütled, vaid kuidas sa ütled. Peate õppima uutmoodi rääkima, kordamööda. Meie kultuur ei kiida inimesi mitte kuulamise, vaid enese väljendamise eest, mistõttu on enamustel meist kuulamisoskus roostes. Dialoog muudab kõike. Dialoogil on oma kuulamise ja rääkimise struktuur, mis loob sideme sinu ja sinu partneri vahel. Dialoogil on kolm astet: peegeldamine, kinnitamine ja empaatia pakkumine.
Kui üks osapooltest on ennast väljendanud ja teine pool on teda rahulikult kuulanud, siis lausub teine pool: kas ma sain õigesti aru ja püüab korrata sõna-sõnalt partneri poolt öeldut.

Warner Bros. Pictures

Empaatia pakkumine. Kui oled ära kuulanud partneri ja saanud ka kinnitust, et sa mõistsid teda õigesti, saad väljendada partnerile empaatiat tema tunnete osas.
Seda tehes pea meeles, et põhiemotsioone on neli. Kurb, rõõmus, vihane ja hirmunud. Ülejäänud emotsioonid on nende varjatsioonid. Paku lihtsalt, et mis tunne tal võib olla ja seejärel küsi partnerilt, kas mõistsid tema tunnet õigesti. Nt: “ma mõistan kui vihale see võis sind ajada kui ma ei jõudnud kokkulepitud ajaks meie kohtumisele, ma mõistan, et see oli sulle oluline. Kas see on see mida sa tunned?”

Julgustada ausust ja hoia suhtlus läbipaistev. Rünnes oma partnerit kui ta väljendab ennast ja seejärel lootes, et ta julgeb ka edaspidi ausaks jääda, on üsna ebatõenäoline. On oluline toetada ja julgustada oma partnerit nii sõnas kui toes olema ikka aus oma mõtete ja tunnete väljendamisel. Nii toimides aitad partneril tunda ennast turvaliselt ning mõista, et armastate tema erimeelsustest hoolimata.

Kogu kokku kõik faktid. Miski ei saa teha rohkem kahju kui asutakse järeldusi tegema teadmata kõiki fakte. Ära raiska oma aega ja energiat rünnates valet probleemi. Enne kui minna otsima lahendust, veendu, et probleem on ka tegelikult olemas. Kontrolli oma fakte.

Loetle kõik võimalused. Lähene oma suhte probleemile objektiivselt, nagu sa lahendaksid mõnda tööalast probleemi. Koosta list, mis kõik lahenduste valikusse kuulub. See aitab hoida emotsioone kontrolli all, jääda rohkem erapooletuks ja hoida oma fookus lahendusel. See võib küll tunduda pisut kummaline tegevus, kuid kunagi pole kahjulik moodustada nimekirja oma võimalustest. See aitab selgitada, kas te olete oma partneriga ühel lainel ja soovite leida lahendust.

Valige parim lahendus koos. Kui hakkate jõudma lahenduseni, pea meeles, et te olete meeskond ja valige lahendus koos. Prioritiseerige oma suhe peamiseks ja valige lahendus mis on kasulik teile mõlemale.

Keskendu positiivsele. Konfliksituatsioonis on lihtne märkata negatiivset, kuida selle asemel suunake oma fookus just nimelt positiivsele. Nähke kontliktis võimalust arenguks ja muutusteks. Vaatle, mida antud olukorrast on õppida. Võta seda kui väljakutset ja uut võimalust.

Ära suru armastust endas alla. Ükskõik kui halvas asjad ka ei oleks, ära kunagi hoia partneri ees oma armastust kinni. Sa võid talle ütelda, mida sa tunned ja ennast väljendada, kuid ole kindel, et selle aluseks on armastus. Armastus on kõige tugevam vägi meie planeedil. Kui sa tahad muutusi oma suhtes, siis on kõige õigem mitte seda kinni hoida.

Koostanud: Mario Pruul, Marika Poom

Kasutatud materjale:
Gottman, John Mordechai ja Nan Silver. Seitse abieluga tegelemise põhimõtet 1999
Harville Hendrix, Helen La Kelly Hunt. Abielu lihtsad tõed 2013

KOMMENTEERI