Sõnadel on suur jõud. Kõik negatiivse alatooniga fraasid, mida ütleme oma lähedastele hetke ajendil, halva tuju või väsimuse tõttu – võivad suhtele olla ohtlikud, muuta kooselu pingeliseks ja talumatuks või mõjuda lausa hukatuslikult.
Allolevalt on toodud 11 väljendit, mida on juhul, kui oma suhtest hoolid – targem pigem ütlemata jätta.
Parem hammustada keelde, kui pärast oma sõnu kahetseda.
1. Väljendid, mis alandavad sinu partneri tundeid
Kui ütleme selliseid fraase nagu “Oh, mis jama!”, “Ära ärritu nii palju oma töö pärast!”, “Lõpeta see stressamine” või “Kui kaua sa võid selle pärast muretseda?”, siis me mitte ei lohuta oma partnerit ega paku talle kindlustunnet, vaid hoopis alandame tema tundeid.
Kui oma kaaslase tundeid tõrjume või naeruväärsetena paista laseme – siis ei taha ta end meile enam tõenäoliselt edaspidi avada. Ta tunneb üksindust ja pahameelt ning see hakkab suhet õõnestama. Selle asemel proovi mõista, mis sinu partneri tundeid põhjustab.
2. Laused, mis räägivad ükskõiksusest
Kui üks või mõlemad partnerid on kaotanud huvi selle vastu, kuidas teine käitub – tähendab see seda, et paar on teel lahkumineku poole. Ära viska õhku sõnu, mis väljendavad ükskõiksust. Kuula ennast ja arutlege koos partneriga, kuidas te tegelikult tunnete.
3. Võrdlevad fraasid
Mitte kunagi ära võrdle oma partnerit teiste inimeste abikaasadega, kui võrdlus pole just sinu kaaslase kasuks. Selle asemel, et kellegi käitumist näitena kasutada, keskendu positiivsele – sellele heale, mida sinu partner sinu ellu toob.
4. Üldistavad fraasid
Püüa vältida selliseid üldistusi sisaldavaid fraase nagu “alati”, “mitte kunagi” ja “pidevalt”. Nende sõnade abil süüdistad oma partnerit eilsete, tänaste ja ka homsete probleemide pärast. Palju tõhusam on keskenduda hetkel aktuaalsele murele, otsida lahendust koos ja loobuda süüdistusest. Rääkige oma tunnetest täiesti ausalt. See aitab sinu partneril sind kuulda ja mõista.
5. Sõnad, mis hävitavad sinu partneri enesehinnangut
Erandlikult kõik inimesed vajavad stabiilset enesehinnangut ja sõnad, mis enesehinnangut halvendavad, on ühtviisi traumaatilised kõigile.
Kui sa viskad õhku selliseid fraase nagu “Sina kutsud ennast meheks?”, “Kes sinusugust küll tahab? või “Keegi peale minu ei taha sind endale!” – läheb su partner varem või hiljem kellelegi juurde, kes teda armastab ja hindab. Kellegi juurde – kes teda imetleb. Kas see on eesmärk, mida saavutada soovid?
6. Laused ähvardustega
Kui sul pole kindlat kavatsust lahutada või lahku minna, siis ära kunagi ütle selliseid sõnu nagu “Ma tahan abielulahutust!”, “Ma tahan sinust eemale!”, “Ma lähen oma ema juurde!” Ka üldises plaanis, ära kiirusta ühegi fraasiga, mis ei ole kooskõlas sinu tõeliste tunnete ja soovidega. Esiteks on tegemist manipuleerimisega, mille eesmärk on ähvardusi ja ultimaatumeid kasutades saada midagi oma partnerilt. Teiseks, see võib viia teie liidu tagajärgedeni, milleks sa tegelikult valmis ei ole.
7. Fraasid, mis väljendavad kahetsust, et üldse kohtusite või abiellusite
Vähesed sõnad on võrdselt hävitavad väljendiga “Oleks parem, kui me üldse kunagi kohtunud poleks!” Taolise ütluse tähendus on see, et sinu partner on süüdi kõikides halbades asjades, mis peale teie tutvumist juhtunud on. Ja, et sinu meelest need halvad mälestused kaaluvad kaugelt üle head.
Ära luba selliseid solvavaid sõnu enda suust välja. Parem on küsida, milline on teise poole arvates tema osa selles, mis suhtes toimub? Milline on tema isiklik panus asjaolusse, et suhtes ei ole enam rõõmu ja harmooniat?
8. Väljendid, mis koormavad sinu partnerit süütundega
“See on kõik sinu süü!”, “See on sinu pärast, et me pidevalt tülitseme!”, “Kui poleks sind, siis me ei oleks hiljaks jäänud!” Erinevalt konstruktiivsest kriitikast, mille eesmärk on parandada olukorda ja suhet, siis taolised väljendid viivad süütunde tekkimiseni. Nende peamine eesmärk ei ole mitte probleemi lahendamine, vaid taaskord partneriga manipuleerimine.
9. Väljendid, mis vähendavad sinu partneri tähtsust
“Ma võin kindlasti ka ilma sinuta elada!”, “Olen sinuga koos ainult haletsusest ja laste pärast!” või lihtsalt “Ma saan ka ilma sinuta väga hästi hakkama!” – kuigi sellised laused võivad olla kuumad argumendid – siis neid ei tohiks kunagi öelda. Pea meeles, et suhe ja armastus on tohutu väärtusega. Ja konfliktid – hetkelised ja mööduvad.
10. Sellised fraasid nagu “See pole sinu asi!”
Kui ütled oma partnerile: “See pole sinu asi!”, “Tegele oma asjadega!” või “Ma ei pea sulle aru andma!” – annad talle teada, et sa ei austa teda ega pea vajalikuks temaga aus olla. Niiviisi raputad oma suhte vundamenti.
11. Sõnad (või tegevused), mis osutavad soovile mitte suhelda
Kui üks partneritest eraldub teisest vaikuse müüri taha, on see ohtlikum kui mistahes sõna. Sisuliselt on see paari “suhte vaheaeg”. Selle tulemusena ei mõista partnerid enam üksteist ja ei suuda tekkinud probleemidele lahendusi leida. Ainus väljapääs on otsustada – rääkida. Ükskõik kui valus või ebameeldiv eesootav vestlus võib olla – on see palju parem kui vaikimine. Lõppude lõpuks annab vestlus võimaluse üksteist ära kuulata.
Hoolitse oma suhte eest! Ja lase teie vahelisel armastusel areneda ning kesta igavesti!
Elu5 – Maria-Helena Loik
Algne artikkel: Brightside.me
Algsed pildid: Brightside.me