Teemal, millist värvi on kellegi uriin, reeglina viisakas seltskonnas ei räägita. Siiski näitavad uriini värvus, lõhn ja selle konsistents paljutki meie üldise tervise ja elustiili kohta.
UC San Diego Health andmetel koosneb uriin 95% veest.
Ülejäänud 5% on kooslus erinevatest ainetest millede hulka kuuluvad naatrium, kloriid, kusiaine ja kreatiniin. Kõige tavalisem uriini värvus on kollane. See on põhjustatud urobliniinist – biokeemilisest jääkainest, mis tekib vanade punaste vereliblede lõhustumisest.
Allolevalt leiad ülevaate erinevatest võimalikest uriini värvustest ja sellest, mida need sinu tervise kohta ütlevad.
1. Värvitu, läbipaistev
Läbipaistvus võib viidata sellele, et sinu keha on liigselt hüdreeritud, see tähendab, et kehas on ehk ülearugi palju vett. Otseselt rohke vedeliku tõttu muretseda pole põhjust. Siiski tuleb teadmiseks võtta, et liigne vee kogus lahjendab organismi jaoks olulisi soolasid ja see võib vere keemilise koostise tasakaalust välja viia.
2. Õlekarva, kahvatu
Kui sinu uriin on kahvatu, oled organisatsiooni UC San Diego Health sõnul hästi hüdreeritud, terve ja kõik on täiesti normaalne.
3. Kollane, läbipaistev
Kui sinu uriin on kollane, ka siis kõik on hästi. Oled piisavalt hüdreeritud ja sinu kõhupiirkond töötab perfektselt.
4. Tumekollane
Kui uriini värvus on tumekollane, siis on kõik tõenäoliselt endiselt normaalne. Siiski viitab see UC San Diego Health sõnul ka asjaolule, et sul võib olla tekkimas kerge vedelikupuudus ja peaksid sellele tähelepanu pöörama. Pidevat tumekollast värvust võivad põhjustada ka probleemid neerudega või ägedad nakkusprotsessid.
5. Meekarva või merevaigukollane
Kui sinu uriini värvus on merevaigukollane või meekarva, siis tõenäoliselt kannatad sa vedelikupuuduse käes. Dena Rifkin MD, UC San Diego Health`st ütleb, et kõige hullem, mida sellisel juhul teha võid, on hakata asja kontrollima, ülearu uurima ja muretsema. Ta seletab, et ta ei soovitaks mitte kunagi ühelegi oma patsiendile hakata liiga äkki liigselt suurtes kogustes vedelikku tarbima lihtsalt uriini värvuse põhjal. Ta lisab, et inimesed peaksid jooma vastavalt janu tundele, mitte lihtsalt selleks, et olla piisavalt hüdreeritud. Siiski ei saa antud olukorda päris tähelepanuta jätta ja peaksid igapäevaselt kas või natukenegi rohkem vedelikku tarbima.
6. Punane
Kui uriini värvus on punane, siis on põhjust muretsemiseks. Vere sattumist uriini nimetatakse hematuuriaks. Hematuuria esineb valdava enamuse neeru ja kuseteede haiguste puhul. Mõningatel juhtudel võib olukord olla ka healoomuline. Näiteks kui oled söönud punapeeti, rabarberit või mustikaid. Aga üldjuhul on see siiski märk infektsioonist, kuseteede põletikulistest haigustest, neerukividest, hemoglobinuriast või kasvajast kuseteedes. Samuti võib see viidata probleemidele eesnäärmega.
7. Sinine
Sinist uriini võivad tekitada teatud ravimid ja värvained toidus. Niisamuti võib see tuleneda ka väga harvaesinevast ainevahetuse häirest mida nimetatakse hüperkaltseemiaks. Tegu on päriliku haigusega, kus kaltsiumi sisaldus veres on kõrgenenud. Kui sinu uriin muutub siniseks ja sa pole tarbinud ei ravimeid ega söönud ka värvainetega toitu, siis konsulteeri kindlasti oma arstiga.
8. Roheline
Rohekaks võivad uriini muuta asparaagus ja B-grupi vitamiinid. Kui sa neid söönud ei ole, siis võib roheline toon uriinis viidata põletikele või olla ka hepatiidi märk.
9. Tumepruun või must
Kui oled tarbinud teatud ravimeid, söönud suurtes kogustes fava ube või aaloet, siis pole muretsemiseks põhjust. Aga UC San Diego Health sõnul võivad tumepruuni või musta uriini põhjustada ka vase või fenooli mürgistus. Niisamuti võib see viidata melanoomile või probleemidele maksaga. Tumepruun on põhjustatud bilirubiini ja biliverdiini, st sapipurgi ensüümide aktiivsuse suurenemisest. See seisund viitab sapipõie ja maksa haigustele. Parim, mida sealjuures teha saad on koheselt oma arstiga konsulteerida.
Elu5
Allikad: Kliinik.ee, Et.iliveok.com, Providr.com
Pildid: Elu5, Pexels.com