Kodu puhastamine keemiavabalt ei ole tegelikult eriti palju keerulisem kui teha seda kodukeemiat kasutades. Jah, see võib nõuda esialgu harjumist, aga nii paraneb sinu kodu mikrokliima ja ka peres kasvavate laste jaoks on olukord turvalisem. Ei pea kartma, et nad kuskilt kapist mõne kange kemikaali kätte saavad ja seda suhu või silma topivad. Koristamisel võivad nad sinuga lausa kampa lüüa. Mida varem lapsi kodutöödega harjutada, seda parem. Lisaks, oleme ka varem puudutanud teemat õige bakteriaalse tasakaalu olulisusest sinu kehas ja sellest, mis võib juhtuda kõiki baktereid liigselt hävitades. Seda liigne kodukeemia kasutamine just teebki.

Selle üle, kas looduslikul moel puhastamine on just sama tõhus kui kanget keemilist vahendit kasutades – võib muidugi vaielda, aga ega enne täpselt teada ei saa, kui ei proovi.

Toomegi allolevalt ära mõned nipid, kuidas koristada kodu keemiavabalt ja loodame, et ehk leiad nende seast katsetamiseks vähemalt ühe sobiva meetodi!

Looduslikud koristusvahendid

Välja on pakutud mitmeid omatehtud keemiavabade puhastusvahendite retsepte millede segudes kasutatakse booraksit. Kuna selle aine kasutamine on vaieldav ja mingitel andemetel tervist kahjustav, siis jätame praegu booraksit sisaldavate puhastusvahendite retseptid siit loost välja ja keskendume kindlatele ainetele, mis kellelegi liiga ei tee. Paraku jäid tänu sellele käesolevast artiklist välja ka ise tehtud pesupulber ja väidetavalt ülimalt tõhus küürimispasta, aga parem karta kui kahetseda.

Alltoodud ained ja vahendid on kõik kergesti kättesaadavad ning kestavad kaua. Keemiavaba koristamise puhul tasub käepärast hoida:

  • Söögiäädikat;
  • vedelat kätepesuseepi;
  • söögisoodat;
  • meresoola või jämesosola;
  • vesinikperoksiidi 3%;
  • sidruneid;
  • sidrunihapet;
  • eeterlikke õlisid (soovi korral);
  • paari spray pudelit (kõige ideaalsemal juhul võiksid olla klaasist);
  • mikrofiiber lappe.

Universaalne tsitruseline puhastusvahend

Võid endale tsitruselise äädika kontsentraadi valmis teha, siis on seda alati käepärast võtta ja saad kontsentraati olenevalt puhastamist vajavast pinnast vastavalt vajadusele veega lahjendada. Selleks täida purk sidrunikoortega ja vala see üle söögiäädikaga. Lase segul mõned päevad seista (maksimaalselt 2 nädalat) ja kurna sidrunikoored välja. Võid vedeliku ümber valada mõnda enda jaoks sobivamasse ja käepärasemasse pudelisse või anumasse. See segu töötab lahjendatult veega akende, põranda ja teiste pindade puhastamiseks.

Universaalne looduslik küürimispasta

Väga mustade pindade küürimise jaoks sobib vahend, mis on tehtud söögisoodast ja vesinikperoksiidist (3%). Vesinikku lisa soodale nii palju, et segu muutuks pasta taoliseks massiks. Selle vahendiga töötades, pane kummikindad kätte.

1. Pesu pehmendi

Sega 1 osa söögiäädikat 2 osa veega. Lisa umbes ¼ saadud segust pesumasina loputusvahendi sahtlisse.

2. Pesumasin

Et hoida oma pesumasin ideaalses töökorras, peab seda regulaarselt puhastama. Selleks lisa tühja pesumasinasse 80 g sidrunihapet, vali kõige kuumema veega pesutsükkel ja lase masinal end ise puhtaks pesta.

3. Nõudepesu

Kasuta meresoola või jämesoola segatuna vähese sidrunimahlaga ja hõõru. Samuti võid proovida söögisoodast ja vähesest veest tehtud pastat. See peaks eemaldama tee ja kohvi randid tassidelt ja mustuse pottidelt-pannidelt.

4. Nõudepesumasin

Täida nõudepesumasinakindel anum 2 klaasitäie söögiäädikaga ja pane see nõudepesumasinas kõige ülemisele riiulile. Vali kõige kuumem pesutsükkel ja pane masin ilma teiste nõudeta tööle. Too meetod peaks masina puhtaks tegema ja eemaldama ka läppunud lõhna.

5. Halb lõhn külmkapis

Külmkapi puhastamiseks kasuta segu, kus on pool kogust sidrunimahla ja pool kogust vett. Võid segusse lisada ka natukene söögisoodat, see aitab mustusel paremini lahti tulla.

6. Veekeetja

Veekeetja puhastamiseks lisa sinna piisavalt söögiäädikat, et puhastamist vajav pind oleks kaetud. Aja äädikas korra keema, vala välja ja pärast loputa kann hoolikalt.

7. Mikrolaineahi

Mikrolaineahju sisemuse puhastamiseks pane 1 klaasitäis äädikat mikrolaineahju jaoks sobivasse anumasse ja ahi tööle. Lase äädikal keema minna ja seal keeda kuniks sinu kodumasina sisemuse seinad on äädika kondenseerunud auruga kaetud. Keskmiselt peaks see võtma umbes 5 minutit. Pane ahi kinni ja lase äädikal ahju seintel veel umbes 3 minutit mõjuda. Võta ettevaatlikult anum äädikaga välja ja pühi pinnad paberräti või mikrofiiber lapiga puhtaks. See on väga lihtne ja peaks väga hästi toimima.

8. Lõikelaud

Et desinfitseerida oma lõikelaud – hõõru seda pooliku sidruniga ja puista üle meresoolaga. Lase 15 minutit seista ja hõõru teise sidrunipoolega veel üks kord üle. Lõpetuseks loputa lõikelaud sooja veega.

9. Ahi

Sega kokku ½ klaasi vett ja 1 klaas söögisoodat. Kata saadud pastaga ahju sisemus ja ahju uks ning lase sel umbes 15 minutit liguneda. Siis loputa korralikult ja kuivata klaas pehme mikrofiiber lapiga. Vala söögiäädikas piserduspudelisse ja pritsi seda mustaks jäänud kohtadesse. Lase äädikal enne ära pühkimist 15 minutit imbuda ja pühi ära puhta kuiva lapiga.

10. Siseruumide lõhnastamine naturaalsel moel

Lase väikeses kastmepannis või muus sobivas anumas vähese veega keema ja jäta väikesele tulele podisema mõned tugeva lõhnaga naturaalsed loodussaadused (vaata, et vesi päris ära ei aurustuks).

Mõned head lõhnakombinatsioonid:

  • 1 viilutatud sidrun, 2 tl rosmariini ja suts vanillaesentsi.
  • 1 viilutatud laim ja 1 viilutatud ingverijuur.
  • 1 viilutatud apelsin, 1 tl kaneeli, natuke muskaati ja nelki.

11. Dušši otsik

Pane söögiäädikas kilekotti ja seo see ümber duššiotsiku nii, et terve duššiotsik oleks äädika sees. Tee seda õhtul, sest otsik tahab äädika sees liguneda umbes 12 tundi. Kui aeg on möödunud eemalda ettevaatlikult kott äädikaga ja vala sisu kraanikausist alla. Selle meetodiga peaks otsikult vee ja katlakivi jäägid kaduma!

12. Keraamilised plaadid ja vuugid

Vuuke saab puhtaks kui jätta sinna mõneks minutiks peale söögisooda ja söögiäädika lahus. Pärast mõjuaega tuleb need muidugi sooja veega loputada ja kuivatada. Vuugid võib puhtaks hõõruda ka söögisooda sisse kastetud hambaharjaga. Või kokku segada 3 osa söögisoodat 1 osa veega ning laotada see pasta puhastamist vajavatele pindadele. Peale seda kui pasta on mõni aeg seisnud, on vuuke lihtsam hambaharjaga puhastada. Pasta ülejäägid eemalda pesukäsna ja sooja veega. Kord nädalas võib plaadi pindu hõõruda pooliku sidruniga ja jätta sidrunimahl plaatidele umbes 15 minutiks, siis loputa ja kuivata plaadid.

13. Uriiniplekid madratsil

Kui kodus on väikesed lapsed, siis oled selle probleemiga tõenäoliselt tuttav. Madratsit pesta on raske, aga võid proovida järgmist nippi. Sul on vaja tühja spray pudelit, 237 ml vesinikperoksiidi (3%), 45 g söögisoodat ja tilk kätepesuseepi.

Vala kõik koostisosad spray pudelisse, aga ära raputa pudelit. Kasuta segu ära 20 minuti jooksul ja ära jäta seda seisma järgmiseks korraks. See segu töötab ainult siis, kui see kohe ära kasutada, sest sealsed ained on koos aktiivsed ainult lühikest aega. Kui oled segu madratsile piserdanud, peaksid nägema, et plekk kaob 5 – 10 minuti jooksul. Kui madrats on kuivanud ja näed madratsil söögisooda jääke, siis pühi need ära või ima tolmuimejaga.

14. Madratsid ja polsterdatud mööbel

Et värskendada oma madratsit või sohvat pane söögisooda mõnda augulise kaanega purki ja lisa sinna natuke eeterlikku õli. Hea une jaoks soovitatakse lavendlit. Teepuuõli aitab hävitada võimalikke mittesoovitud organisme sinu madratsi sisemuses. Puista lihtsalt segu soovitud pindadele ja lase sel umbes tund seista. Siis ima tolmuimejaga puhtaks.

15. Mustus vaibal

Vaiba puhastamiseks kasuta söögisoodat ja maisitärklist. Puista segatud sooda ja maisitärklise segu vaibale, lase seista 15 minutit ja siis puhasta tolmuimejaga. See meetod peaks aitama lahti saada mustusest ja ebameeldivast lõhnast.

16. Põrandad

Puit ja laminaatpõrandate puhastamine äädika ja vee seguga on parim viis anda neile tuttuus väljanägemine. Sega kokku ¼ koguse söögiäädika kohta 1 kogus vett ja põrandapuhastusvahend ongi valmis. Äädikat võid lisada ka natuke vähem, see oleneb põrandate mustustest. Just enda kodu puhastamiseks õige vahekorra teada saamine selgub katse eksituse meetodil. Soovi korral võid lahusesse hea lõhna saamiseks lisada natuke mõnda oma lemmikut eeterlikku õli. Ära karda äädika lõhna pärast. Kui põrandad on kuivanud, siis see kaob.

17. Puitpinnad

Puitpinnad saab puhtaks poleerida pehme lapiga kuhu peale on tilgutatud natuke söögiäädikat ja oliiviõli.

18. Aknaklaasid

Kui aknad ei ole väga mustad, siis kõige kergem on neid puhastada lihtsalt mikrofiiber lapiga. Ainuke asi mida vajad on natuke vett lapi niisutamiseks. Mikrofiiber ei jäta akendele triipe ega puuvillakiude.

Aknaid võib pesta ka vee ja söögiäädika lahusega. Tee endale spray pudelisse lahus, kus on pool vett ja pool söögiäädikat või lahjenda ülaltoodud tsitruse ja äädika kontsentraati üks ühele.

Kui aknad on väga mustad, siis parim viis nende puhtaks saamiseks on kasutada vee ja ammoniaagi lahust. Sega 1 osa ammoniaaki 10 osa veega. Peale akende puhastamist kuivata need korralikult mikrofiiber lapi või paberrätiga. Veel üks viis akendelt mustuse puhastamiseks on kasutada toorest kartulit. Lihtsalt lõika kartul pooleks ja hõõru sellega akent. Siis pühi puhta rätikuga kartulimahl aknalt ära.

19. Peeglid

Et peeglid läikima lüüa vajad sama vee ja äädika segu, millest rääkisime aknaklaaside puhastamise all, aga lisa sinna lihtsalt 2 tl alkoholi juurde.

Biotheka_Ecosh-life-ecobiotic-probiootikum-12-bakterituvega-90-taimset-kapslit20. Kraanikauss

Vala kraanikauss kuuma vett täis, lisa sinna vähemalt 1 klaasitäis söögiäädikat ja lase sel umbes pool tundi liguneda. Tee söögisoodast ja veest pasta ning hõõru pesukäsna ja pastaga kraanikausi pinnad üle. Peale loputamist võid tilgakese oliiviõliga niisutatud lapiga kraanikausi läikima lüüa. Muuseas, õliga niisutatud lapiga läikima löömine töötab ka teiste metalsete pindade puhul (õhukoguja, ahju uks väljastpoolt jne.).

21. WC pott

Kalla terve pakk söögisoodat potti ja lase sel seal vähemalt 1 tund liguneda. Peale seda kalla potti klaas söögiäädikat, lase 5 minutit seista ja tõmba vett peale. Kui pott pole just väga must, siis sellest nipist peaks abi saama ilma küürimata. Räägitakse, et WC potti saab puhastada ka kallates sinna sisse Coca-Colat.

22. Äravoolutoru

Et eemaldada ebameeldiv lõhn äravoolutorust, siis puista torusse söögisoodat ja sinna järgi paar klaasitäit sooja söögiäädikat. Kui kallad äravoolutorusse kuuma äädikat, mida kasutasid just veekeetja või mikrolaineahju puhastamiseks, siis tapad kaks kärbest ühe hoobiga.

Harjumuste muutmine on ülimalt raske ja seda saab teha ainult äärmise tahte või vajaduse korral. Jah, domestost WC potti kallata on kordades lihtsam kui äädika ja soodaga jukerdamine. Seda enam, et tulemus on lausa imetlusväärne, aga…

Kui vahetad kasvõi ühe harjumuspärase koristamise viisi, kus kasutad kodukeemiat – välja loodusliku meetodi vastu, siis saavad sinu lapsed, lapselapsed ja lapselapselapsed tulevikus elada nii mitmes mõttes paremas keskkonnas.

Elu5 – Maria-Helena Loik

Allikad:Brighside.me, Inspiredhousewife.com, Wellnessmama.com, Redandhoney.com

Fotod: Pexels.com, Pixabay.com

KOMMENTEERI