Tegelikult sõltume oma elus juhustest harva. Enamjaolt saame õnneks ise otsustada milline meie päev olema hakkab. Kirjanik Stephen Covey nimetab seda “90/10 põhimõtteks” ja seletab kuidas antud reegel toimib.
Mis on 90/10 reegel?
Asi on selles, et me ei saa kontrollida oma elus ainult 10% sündmusi. Me ei saa ära hoida mõne seadme purunemist või lennu hilinemist. Kuid me saame kontrollida seda, kuidas taolistele olukordadele reageerime.
Teine 90% sündmusi ongi tingitud meie reaktsioonidest ja on meie reaktsioonide tagajärjed.
Lihtsamini öeldes – see, kuidas käitume, kui miski meie plaanid segi paiskab ja kui stressis oleme – mõjutab meie elu lausa 90%.
Kujutage ette
Naudite hommikusööki koos perega. Teie tütar kukutas kogemata tassitäie kohvi teie pükstele. Hüppate püsti ja karjute oma tütre peale ja siis karjute oma naise peale, et ta pani lauda kattes kohvitassi lauaservale liiga lähedale. Kiirustate teise tuppa pükse vahetama ja tagasi tulles näete, et teie tütar nutab. Ta ei ole oma hommikusööki lõpetanud ega mitte ka kooliasju kokku pakkinud.
Selle tulemusena jääb ta koolibussist maha. Teie naine kiirustab tööle ja peate tütre ise oma autoga kooli viima. Kiirustate ja olete liikluses hooletu. Juba niigi hiljaks jäädes avastate, et unustasite lisaks kogu sellele jamale ka tähtsad paberid koju. Hommik algas jubedalt ja kõik jätkub täpselt sama moodi. Te ei jõua ära oodata millal see vastik päev ükskord ometi läbi saab. Koju tulles naist ja tütart tervitades näete, et nad on mõlemad ikka veel tujust ära ja tajute õhus ebameeldivat pinget ka päeva lõpul.
Miks läks päev nässu?
- Sest teie tütar valas teid kohviga üle?
- Sest teie tütar jäi koolibussile hiljaks ja pidite teda ise kooli sõidutama?
- Kuna oli liiklusummik ja jäite tööle hiljaks?
- Kuna reageerisite olukorrale valesti?
Õige vastus on D. Rikkusite ise oma reaktsiooniga enda ja lisaks ka oma pere päeva. Te ei oleks saanud midagi ette võtta seoses kohvi ümber ajamisega, küll, aga sellega kuidas kontrollisite oma emotsioone. Just viimased põhjustasid tegelikult kogu ülejäänud päeva kihva keeramise.(Joonis: Brightside.com)
See kõik oleks võinud olla teisiti
Kohvi satub teie pükstele ja teie tütar on nutma puhkemas. Ütlete pehmelt, “Pole hullu, lihtsalt ole järgmine kord ettevaatlikum”. Lähete vahetate püksid ja kogute kokku kõik tööle kaasa võtmist vajavad paberid. Söögituppa tagasi tulles, näete aknast kuidas teie tütar teile oma koolibussist lehvitab. Öeldes naisele head aega, lähete tööle, jõuate kohale 5 minutit varem ja tervitate rõõmsalt ka kõiki oma kolleege.
Kaks erinevat stsenaariumit, mis algasid sarnaselt, aga päev möödus täiesti teisiti.
Ülaltoodu oli üks näide paljudest ja kindlasti leiab nii mõnigi ka oma elust sarnaseid päevi, kus kõik lihtsalt veab viltu. Kui need olukorrad lahti harutada ja natuke analüüsida, siis näeme, et tegelikult on enamus sündmusi elus – paljuski meie endi reaktsioonide ja otsuste tagajärjed. Muidugi, alati võib oma hädades teisi süüdistada ning kurta kuidas just nende pärast kõik valesti lähebki. Kuid kas see on kunagi aidanud?
Õppige õigesti reageerima ja te ei riku kogu oma elu jooksul enam ühtegi päeva!
Kui keegi sõidab teist maanteel mööda, las ta siis sõidab. Ärge seepärast hakake ise ka kiirustama. Sellel ei ole tähtsust kui jõuate tööle mõni minut varem või hiljem. Uskuge, need minutid on maksimum mida võita on võimalik. Pidage meeles 90/10 reeglit ja ärge muretsege.
Lennuk hilineb, ja teie päeva ajakava on hävitanud. Ärge nähvake lennujaama töötajatele, see ei ole nende süü. Kasutage pigem seda aega kasulikult – lugege raamatut või õppige tundma teisi reisijaid.
Uskuge, te ei kahetse, kui proovite oma elus 90/10 põhimõtet. Vastupidi – need tulemused on lausa üllatavad.
Elu5- Maria-Helena Loik
Algne artikkel: Brightside.com