Elu5-55 etiketi reeglit, mida igaüks peaks teadma2Head kombed või etikett on termin, millega kirjeldatakse kombekohast ja viisakat käitumist. Kuigi sõna etikett võib seostuda millegagi, mis on vaid eliidi jaoks, siis tegelikult paljud sealsed põhimõtted on üsna lihtsad, elementaarsed ja jõukohased kõigile. Need sisaldavad üldist viisakust, õiget ja kultuurset keelekasutust, korralikku ja puhast väljanägemist ning vaoshoitud emotsioone.

Enamus juba olemegi vähemal või rohkemal viisil paljude reeglitega kokku puutunud.

Aga kas teadsite millise istme peaksite limusiinis jätma oma ülemusele või millise käega lehvitama?

Elu5 kogus kokku mõned etiketi reeglid, milledest kinni pidamine on vajalik igale kultuursele ja viisakale inimesele, kes austab nii ennast, kui ka teisi.

  1. Kui kutsute kedagi välja, siis tähendab see, et arve eest hoolitsete teie ise! Arve maksab alati kutsuja, ka siis, kui ta on naisterahvas. Aga see reegel kehtib ainult juhul, kui öelda eelnevalt “Ma viin teid õhtusöögile”. Kui öelda, et olete mõelnud, kuidas ei tea, kas keegi ehk äkki tahaks minna restorani, siis tähendab see, et iga inimene peaks ise maksma oma toidu ja jookide eest. Kõige tähtsam on arve maksmise üle mitte vaidlema hakata. Kui kutsuja on naine, aga mehe jaoks on ebamugav arve tasumine naisele jätta, siis naine saab alati öelda: „Ah, ei mina ei maksagi, firma maksab“ või eemalduda laua äärest ja maksta arve külalistest eemal. Kui õhtusöögi lõpul meesterahvast külaline siiski nõuab, et soovib arvet tasuda, siis las ta teeb seda.
  2. Te ei tohiks kunagi kellelegi külla minna ilma eelnevalt kõnet tegemata ega sobivat aega kokku leppimata. Kui ilmute kellegi esiuksele ootamatult, võite leida ta oma pidžaamas või hommikumantlis.
  3. Ärge kunagi asetage oma nutitelefoni või tahvelarvuti lauale, kui olete kuskil väljas. See žest näitab, et teie nutitelefoni on tähtsam, kui koosolek või muu sotsiaalset laadi koosviibimine ning sealsed inimesed võivad mõelda, et teil on igav. Enamik võib lausa solvuda, kui kontrollite Facebook`i uudistevoogu samal ajal, kui nemad räägivad. See on ebaviisakas! Isegi, kui hoiate oma telefoni mujal kui laual, siis lülitage pigem koosviibimistel oma telefon välja ja olge hetkes. Või vähemalt lülitage helin miinimumile, nii saate vajadusel vaikselt ja häirimatult nurga taga sõnumeid saata.Elu5-sõnumite saatmine
  4. Mehed ei peaks kunagi kandma naiste käekotti, küll, aga võivad nad kanda naise mantlit või jakki ja hoolitseda selle riietehoidu jätmise eest.
  5. Kui jalutate koos kellegagi (elukaaslane, sõber, sugulane, kolleeg jne.) ja see keegi teretab mõnda inimest, keda teie ei tea, peaksite samuti vastutulijat teretama.
  6. Enamus arvab, et sushit peab sööma pulkade abil. Tegelikult ei ole see alati nii. Sushit võib süüa ka käte abil.
  7. Hoolitsege selle eest, et teie jalanõud oleksid alati puhtad.
  8. Juhul, kui keegi teid solvab, ärge mitte mingil juhul solvake teda vastu ega hakake rääkima kõrgendatud toonil. Te olete temast parem. Lihtsalt naeratage ja lahkuge stseenilt.
  9. Heade kommetega mees peaks jalutama alati naise vasakul käel. Ainuke erand kehtib sõjaväelaste kohta, sest nemad peavad parema käega saluuti andma.
  10. Autojuhid peaksid teadma, et tänaval kõndivate inimeste pritsimine porilombist läbi sõites, on väga halb ja ebaviisakas tegu.
  11. Parim istekoht limusiinis on paremal pool tagaistmel. See on koht, mille peaksite pigem oma bossile jätma. Või kellele iganes, kes on mistahes valdkonnas teist auväärsem või prominentsem. Paremuselt järgmine koht, on taga vasakul. Juunioritele jääb reeglina keskmine iste (see reegel ei kehti, kui sõidate koos õdede-vendadega).elu5-naine_Rolls_Royce´i tagaistmel
  12. On asju, mida on viisakas avalikkuse eest saladuses hoida – varandus, vanus, usk, perekonna siseasjad, salasuhted, tervisemured ja kingitused.
  13. Kui olete kinos, teatris või kontsertsaalis, siis mööduge istujatest olles alati näoga nende poole.
  14. Kui keegi püüab teie tähelepanu haarata mõnel primitiivsel moel nagu näiteks “Hei, sina seal”, siis lihtsalt ignoreerige seda.
  15. Mis puutub parfüümide kasutamisse, siis tagasihoidlikkus on lausa hädavajalik.
  16. Juhul, kui ikka veel tunnete endal peale 2-3 möödumist parfüümi lõhna, võite kindel olla, et inimestel teie ümber, on juba süda paha.
  17. Vahet ei ole, kas olete tegevjuht, professor, üliõpilane, doktor või vanem naisterahvas – ruumi sisenedes peate teisi ruumisolijaid tervitama alati.
  18. Kirjavahetuse privaatsust peab austama alati. Isegi vanematel ei peaks olema ligipääsu nende laste kirjadele ega e-kirjadele. Sama reegel kehtib ka abielupaaride puhul.
  19. Mood on oluline, aga trendide järgi ei peaks kohe esimeste seas jooksma. Alati on pigem hea kanda ilusaid riideid (isegi, kui need ei näe väga moekad välja), kui näha välja tobe, kandes midagi, mida peetakse hetkel trendikaks.Stiilne naine jalutabjpg
  20. Kui vabandate millegi pärast, mida olete teinud või öelnud ja teie vabandus on vastu võetud, siis vältige sama asja kordumist tulevikus.
  21. Ärge kunagi rääkige või naerge liiga kõvasti. Ja ärge jõllitage teisi – see on ebaviisakas.
  22. Ärge unustage tänada oma lähedasi, kui nad teid millegagi aitavad. Nad tahavad teada, et oskate nende abist lugu pidada ja ei võta seda iseenesestmõistetavalt.
  23. Olles ärilõunal, siis on täiesti sobilik avada oma külalise jaoks uks, aga mitte tõmmata nende jaoks laua äärest tooli. Seda hoolimata soost. Mõlemad, nii mehed, kui naised tõmmaku istumiseks ise oma toolid laua äärest eemale. Ärimaalimas on kõik võrdsed ja osad soolised reeglid võib ära unustada.
  24. Taimetoitlase ees võib olla ebamugav liha süüa, aga reeglina ei saa me alati ette teada lõunale kutsuja söömisharjumusi. Siiski, oma menüüvaliku sobilikkust saab eelhinnata restorani järgi kuhu teid kutsuti. Näiteks, kui boss on taimetoitlane, aga kutsub teid “SteakHous`i” ärilõunale, siis võite julgelt ja ebamugavust tundmata liha tellida.
  25. Tellige endale toitu sarnaselt kutsutud külalisega. Näiteks, kui külaline tellib vaid eelroa ja magustoidu, siis peaksite talitama samuti. Te ei taha temas tekitada ebamugavust sellega, et sööte ühte käikudest üksi.
  26. Lauda kattes teadke, kuhu käivad söögiriistad ja klaasid! Kahvel ja leivataldrik vasakut kätt, nuga, lusikas ja joogiklaasid paremat kätt kohataldrikust.Elu5-mitteametliku vastuvõtu lauakatte etikett Elu5-ametliku ehk piduliku vastuvõtu lauakatte etikett
  27. Teadke, milliseid söögiriistu kasutada! Iga käigu jaoks on omad söögiriistad ja need kõik võivad olla juba laual enne toidu serveerimist. Kõige lihtsam viis kasutada õigeid söögiriistu isegi teadmata, mis mille jaoks on – on alustada väljastpoolt ja võtta käikude edenedes järgmine söögiriist taldrikule lähemalt. Aga kindluse mõttes võib ka pähe õppida.
  28. Peale söömist, ärge lükake ise oma taldrikuid eemale ega kuhjake neid üksteise otsa. Te ei ole teenindaja.
  29. Ärge kasutage riidest salvrätti restoranis nina nuuskamiseks, see on mõeldud vaid suunurkade tupsutamiseks.
  30. Olles ärilõunal, ärge kunagi küsige karpi toidu ülejääkide kaasa võtmiseks. See on sobilik ainult perelõunatel ja õhtusöökidel.
  31. Ütelge restoranis teenindavale personalile alati „palun“ ja „aitäh“. Ärge kritiseerige toitu, sest teie kaebused paistavad negatiivses valguses ja solvavad inimest, kellega koos restoranis viibite. Seda eriti juhul, kui tema oli inimene, kes teid välja kutsus ja restorani valis.Elu5-pidulik õhtusõõk restoranis
  32. Köhides ja aevastades katke suu vasaku – mitte parema käega! Parem käsi on meie sotsiaalne käsi ja see peab olema vaba tervitusel käepigistuseks, lehvitamiseks ja õhusuudluste saatmiseks. Meie personaalne käsi, on vasak – ja seda ongi viisakas kasutada nuuskamisel, sügamisel, aevastuse või köhimise puhul suu katmisel. Te ei taha ju tervitada näiteks uut kolleegi, olles just oma kätte korraliku annuse pisikuid aevastanud.
  33. Ärilõunal, ärge kunagi kasutage oma kukli lõikamiseks nuga, vaid murdke leiba kätega. Murdke kukkel pooleks ja määrige võid tükk haaval vahetult enne söömist. Mitte mingil juhul ärge tehke endale ette ootama hunnikut nn. „võikusid“.
  34. Teadke, millised on noa ja kahvli õiged asendid, kui plaanite söömist peale pausi jätkata ja kui olete lõpetanud.Elu5-noa ja kahvli asetuste etikett2
  35. Kandke oma käekotti sotsiaalsetel kogunemistel ja muudel üritustel üle vasaku õla või vasakus käes! Siis te ei pea seda teisi tervitades iga kord üle õla lükkama või teise kätte võtma (vahemärkusena olgu öeldud, et ka Kuninganna Elizabeth kannab oma kotti vasakul pool).
  36. Ärge kunagi asetage laua taga istudes oma käekotti toolile selja taha. Koti õige koht on Weaver`i sõnul teist paremal pool põrandal. Meie jaoks võib see tänu teatud ütlustele kohatu tunduda (kui käekott on põrandal, läheb raha perest välja), aga mujal peetakse sellisel viisil toimimist õigeks.
  37. Vältimaks kokkupõrkeid õhtusöögilauas, lähenege oma toolile alati oma vasaku käe poolt ja väljuge parema käe poolt.
  38. Kui keset õhtusööki on vaja kasutada tualettruumi, siis ei ole viisakas oma täpsetest plaanidest valjusti kõigile lauas istujatele kuulutada. Öelge lihtsalt “vabandage mind korraks” ja astuge laua tagant eemale.
  39. Soola ja pipra toosid on Weaver`i sõnul nagu paarike, keda ei tohiks kunagi lahutada. Seega, kui keegi palub teilt soola – ulatage alati ka pipratoos. Sest tema võib olla sooviski ainult soola, kuid inimene tema kõrval võib soovida mõlemat. Seega neid tuleb koos hoida. Ja ärge unustage, ulatama peab alati paremale poole.
  40. Õige plaksutamine on selline, kus käed on kergelt vasakule poole kaldus ja umbes rinna kõrgusel. Sest te ei taha plaksutada ei enda, ega ka kellegi teise näo ees. Seda, et kõik ei plaksuta õigesti näitavad suurtel auhinnagaaladel kuulsuste peal tehtud uuringud.
  41. Kui istute sõidukisse, siis alustuseks istuge maha ja alles siis tõstke autosse jalad. See on Weaver`i sõnul kõige sündsam viis. Ja ka stiilne. Lisaks, lühikeste seelikute kandmise puhul, hoiab see võõrad pilgud seeliku alt eemal.Elu5-Naine istub autosse
  42. Võite näpuga näidata asjade, aga mitte kunagi inimeste peale. Kui soovite tähelepanu juhtida sõbrale teises toanurgas, siis võite talle viidata avatud käega.
  43. Sõnumi “jään 20 minutit hiljaks” saatmine, ei ole samaväärne õigel ajal kohale jõudmisega.
  44. Ärge unustage, et kui tunnete vajadust igale tekstisõnumile vastata, veetes samal kellegi teisega koos aega, siis kaotate selle inimese silmis rohkem, kui võidate inimese silmis – kes teie kiirest reageerimisest tekstisõnumitele kasu saab.
  45. Olles üritustel, minimeerige foto- ja videokaamera kasutust. Pigem nautige koos veedetud aega ja jäädvustage tuleviku jaoks vaid mõni üksik moment. Pole mõtet jäädvustada kogu üritust, mida vaadata kunagi vabal ajal, mida teil tegelikult kunagi ei ole.
  46. Ärge unustage, kui lihtne ja kiire on e-tagarääkimist edasi valele inimesele saata.
  47. Kui olete kusagile kutsutud, siis ärge arvake, et RSVP mitte saatmine, on sama, mis äraütlemine. Samuti on ebaviisakas saata oma RSVP liiga viimasel minutil. Saatke see alati esimesel võimalusel ja uskuge, teete sellega ürituse korraldaja elu palju lihtsamaks ning teie käitumisest osatakse lugu pidada. Ja ärge kunagi jätke minemata üritusele, kuhu olete andnud nõusoleku minna. Teiega on arvestatud ja kutsuja on teie eest juba kulutused teinud.
  48. Ärge kunagi minge külla või peole tühjade kätega. Kui teid pole just täpselt nii instrueeritud, siis võtke kaasa pudel head veini, mõni dessert või lilled.
  49. Ärge tehke enda söömisharjumusi kõikide teiste probleemiks. Inimestel, kelledel ei ole lehmapiimatoodete söömisega probleemi, ei hoia igaks juhuks kapis kookosepiima.
  50. Kui teie laps (lapsed) on kutsutud sõbra juurde mängima, siis laps (lapsed) peab arvestama (ja ka lapsevanem), et olete kutsutud aitama ka pärastisel mänguasjade kokkukorjamisel ja koristustöödel.Elu5-lapsed mängivad2
  51. Ärge rääkige ega jagage oma Facebook`i lehel väga isiklikke asju, kui teie sealsete sõprade hulka kuuluvad töökaaslased ja teised mitte väga lähedased sõbrad.
  52. Näidake üles viisakust oma kontori külmkapi suhtes. Ärge puutuge ega tõstke ümber kellegi teise toitu ega jätke sinna oma toidujääke. Kui pudistate või ajate midagi ümber, siis selle koristamine jääb teie, mitte koristaja ega teise kaastöötaja kanda.
  53. Kui hilinete kuskile koosolekule või näiteks trenni, siis ärge eeldage, et teile hoitakse kohta ega rünnake oma tavalisele kohale, kui see on hõivatud. Sellisel juhul on viisakas jääda tagumistesse ridadesse.
  54. Ärge laenake kellelegi raamatut või mõnda muud eset, kui seda pole teilt spetsiaalselt küsitud. Inimesel, kellele midagi laenasite, on tõenäoliselt liiga kiire, et asjaga tegeleda ning ta tunneb end seepärast süüdi. Ja ka teie tunnete ennast pahasti, et teine ei osanud asja hinnata ega õigeaegselt tagastada.
  55. Ärge lõpetage suhet tekstisõnumiga, samuti ärge teatage samal viisil kellegi surmast. On asju, mida on parem teha telefoniteel või näost näkku.
  56. Ja lõpetuseks aegumatut klassikat ühelt töötavalt emalt:
    • Näri nätsu kinnise suuga.
    • Näri ka toitu kinnise suuga.
    • Ära matsuta.
    • Ära räägi täis suuga.
    • Ära hoia söögilaua taga küünarnukke laual.
    • Pese alati käsi peale tualettruumis käimist.
    • Vabanda – kui põrkad kellelegi otsa.
    • Ära upita kellegi näo ees.
    • Ära luba oma lastel restoranis käituda nagu nad oleksid ahvid.
    • Ära katsu raseda naise kõhtu.
    • Ära puuduta naisterahvaid ilma nende loata.
    • Ära kunagi jäta kapiuksi ega sahtleid lahti – keegi võib haiget saada.
    • Ära sõida parkla värava juurde enne, kui sul pole parklapilet juba käepärast võetud.Lapsed käituvad restoranis nagu ahvid

Seda kõike võib tunduda palju, aga tasub meeles ühte edukate inimeste põhitõde: mõelge ennekõike teiste inimeste tunnetele, sest kõik ei keerle alati ainult ümber teie isiku.

 

Elu5- Maria-Helena Loik

Allikad: Brightside.com, Healthandlovepage.com, Forbes.com, Americanexpress.com

 

 

KOMMENTEERI