Linaseemnepõld10Linaseemnete ladinakeelne nimetus tähendab tõlkes väga kasulikku. Need seemned on läbi ajaloo andnud abi seedetrakti hädadadele ja pidanud vastu mitmetele proovilepanekutele.

Tegelikult on linaseemned olnud abiks paljude probleemide lahendamisel juba tsivilisatsiooni algusaegadest peale. Olles üks vanimaid põllukultuurtaimi, kasutati seda algselt riidekiu valmistamisel ja mumifitseerimisel.

Aga linaseemne roll ajaloos ei peatu vaid välispidise kasutamisega. Uuringud näitavad, et lina kasvatamine meditsiinilisel eesmärgil sai Vahemere piirkonnas tavaks juba 4000-2000 eKr. Mõned väidavad, et selle kasutamine pärineb veelgi varasemast – neoliitikumi ajastust.

Osade allikate andmetel öeldakse isegi, et muistsed egiptlased kandsid linaseemneid igapäevaselt oma ravimikotikestes ja ka seda, et Hippokrates oli oma kirjutistes maininud linaseemneid, kui suurepärast ravi seedeprobleemide korral.

Linaseemnete eelised

Täna, on linaseemneid kiidetud, kui võimast supertoitu ja seda mõjuvatel alustel. Allpool on toodud mõned põhjused, miks peaksime need oma igapäevamenüüsse lisama. Kui linaseemned juba suudavad säilitada surnut, ju neil on veel mõned trikid varrukas, mis puutub sellesse, kuidas säilitada elavat.

1. Antioksüdandid ja mineraalid

Linaseemned pakatavad polüfenoolidest, mida nimetatakse lignaanideks ja mis toimivad antioksüdantidena. Võimsas seemnes sisaldub seda ainet üle 800 korra enam, kui teistes taimsetes toitudes. Need lignaanid kaitsevad oksüdatiivse stressi eest (raku kahjustus, mis tuleneb keskkonnareostusest ja valest toitumisest ning mille tulemuseks on enneaegne vananemine), on seotud südameveresoonkonna tervise parandamisega, käärsoole ja eesnäärme tervise ja isegi vähkkasvajate paranemisega.

Linaseemnetes on lignaanid, mis kaitsevad rakku kahjustuste eest.

Lisaks sisaldavad linaseemned ka ka suurel hulgal kaaliumi-, kaltsiumi-, magneesiumi- ja fosforit, aidates meil täita mineraalainete puudujääke toiduvalikus.

2. Linaseemned parandavad seedimist

Linaseemnetega organismi puhastaja

Mis puudutab seedimise parandamisse, siis linaseemned säravad siiani sama eredalt nagu tuhandeid aastaid tagasi.

Linaseemned on rikkalikud lahustuvate ja lahustumatute kiudaine poolest, mis aitavad ära hoida kõhukinnisust. Tänu kõrgele taimeliimi ehk lima (osa lahustuvaid kiudaineid) sisaldusele, võivad linaseemned toimida ka lahtistina kõhukinnisuse raviks. Need ained muutuvad optimaalses pH vahemikus 6-8 (samas suurusjärgus kui inimese soolestikus) viskoosseks või voolavaks. Samad taimeliimid on ka oluliseks osaks paljudes lahtistites, tehes linaseemne suurepäraseks looduslikuks kõhulahtisti valikuks.

3. Linaseemned aitavad võitluses vähiga

Paljud uuringud on näidanud, et linaseemned võivad mängida olulist rolli võitluses vähiga. Seda eriti just hormoontundlike vähiliikide puhul, nagu rinnavähk. Seda seetõttu, et lignaanid milledest enne juttu oli, teisenevad soolestikus kaheks aineks: enterodiooliks ja enterolaktooniks.

Nendel ainetel on östrogeenne toime, mis tähendab, et nad seovad endid östrogeeni retseptorite külge ning vähendavad östrogeeni tootmist. See on oluline, kui tegemist on hormonaalse vähiliigiga, kus kõrge östrogeeni tase võib soodustada vähkkasvajate kasvu.

Linaseemned aitavad võidelda hormonaalsete vähiliikide vastu, nagu rinnavähk.

Vaadates tõendeid, siis ühes uuringus seostati kõrget taimeliimide omastamist rinnavähi riski vähenemisega peale menopausi naistel. Teises uuringus ​​märgiti, et just linaseemne lignaanid, on andnud paljulubavat efekti vähendades vähkkasvajate kasvu.

4. Linaseemned parandavad aju tervist

Linaseemned on rikkad omega-3 rasvhapete poolest. Täpsemalt, rikkalikud just ühe kõrget tüüpi omega-3 rasvhappe poolest (alfa-linoleenhape (ALA)), mida on seostatud aju tervisega. Antud rasvhappe puudulikkus ajus võib põhjustada aju deformatsioone. Nagu väideti uuringus, mis viidi läbi loomade ja seejärel inimese väikelaste peal – muudab Alpha-linoleenhappe vaegus membraanide struktuuri ja indutseerib väikesi peaaju düsfunktsioone.

Kuna aju on lipiidide poolest meie keha rikkaim organ, siis on ainult loogiline, et sellised toitvad lipiidid nagu ALA dikteerivad aju tervist. Üks enim silmi avav aspekt antud olulise rasva kohta on fakt, et uuringute kohaselt võib see tegelikult mõjutada peaaju võimeid, sealhulgas ka imikute intellektuaalust.

5. Linaseemned toetavad immuunsüsteemi

Linaseemne valk koosneb ohtralt arginiinist ja glutamiinist, mida arvatakse olevat olulised abimehed immuunsüsteemi toetamisel. Just glutamiini on uuritud nakkuste ja suremuse vähendamise võime poolest, tänu selle immuunsüsteemi toetavale ja põletikuvastasele toimele.

Lisaks sisaldab linaseeme ka bioaktiivseid peptiide, mis on piisavalt tugevad, et pidurdada verekultuurides malaariaparasiidi.

6. Linaseemned aitavad kaalu langetada

naine-huppab-rannal

Varem oli juttu kuidas linaseemne lahustuvast kiudainest moodustub taimeliim ehk lima. Tuleb välja, et see lima, koos lahustumatute kiudainetega, aidates viivitada protsessi, kuni magu tühjeneb toidust – aitab pärssida näljatunnet. Seega see hoiab kauem täiskõhu ja toidust saadud rahulolu tunnet. Üks põhjusi, miks toitumisspetsialistid soovitavad kaalu langetamise huvides tarbida kõrge kiudainetesisaldusega toitu.

7. Linaseemned võitlevad diabeedi vastu

Kui kuidagi on otseselt võimalik suurendada diabeeti haigestumise riski, siis seda läbi kõrge veresuhkru. Lingaanid ja rasvhapped linaseemnetes on näidatud, et pakuvad diabeedi vastu kaitset, pärssides ühe sellise geeni väljendumist, mis dikteerib glükoosi ensüümi sünteesi maksas.

Kõrge veresuhkur võib põhjustada diabeeti. Linaseemned aitavad reguleerida glükoositaset.

Üks uuring näitas, et kui 2. tüübi diabeetikud lisasid oma menüüsse pulbri näol 10 g linaseemneid 1 kuu jooksul, alandas see tühja kõhu veresuhkrut 19,7%. Teises uuringus leiti, et veresuhkru tase vähenes 7,9% ja 19,1% neil patsientidel, kes tarbisid päevas 15 ja 20 grammi linaseemne pulbrit kahe kuu jooksul.

8. Linaseemned parandavad naha ja juuste tervist

ilusad-pikad-juuksed

Ayurveda`s, ühes iidsetest meditsiini õpetustest, mida tänaseni praktiseeritakse, peetakse linaseemneid nahale ja juustele kasulikuks, kuna need aitavad anda läiget ja sära. Tänapäevagi teaduses arvatakse, et rasvhapped linaseemnetes soodustavad juuste, naha ja küünte kasvu.

Teisest küljest, nende asendamatute rasvhapete puudus võib põhjustada kestendavat nahka ja pärssida haavade kiiret paranemist.

9. Linaseemned alandavad kolesterooli

Linaseemned on olnud paljutõotavad kandidaadid võitluses kõrge kolesteroolitasemega. Uuringud on näidanud, et patsientidel, kes lisasid oma menüüsse linaseemned, täheldati paranenud lipiidide profiil ja plasma glükoosisisaldus. Lisaks kolesterooli alandamisele, selgus ühtlasi, et linaseemned võivad vähendada igasuguste kardiovaskulaarsete haiguste põdemise riski.

Kuidas linaseemneid süüa

Linaseemne-muffin

Linaseemnete tarbimiseks on võimalusi lõputult. Allpool on loetletud mõned kõige mugavamad, mis põhinevad linaseemne kasutamisel just pulbri või purustatud kujul. Nii on soovitatud parema toitainete omastamise tõttu võrreldes tervete seemnetega.

  • Sega kookospähkli või mandli jogurti sisse.
  • Lisa vahvli, pannkoogi ja muffini retseptidesse.
  • Lisa smuutidesse.
  • Kasuta retseptides muna asendajana segades 1 tl. linaseemne pulbrit 4 spl. veega.
  • Puista salatitele.
  • Kasuta kui teraviljavaba jahu asendajat.

Linaseemned on tänu oma laialdasele kasule täielik supertoit. Kui lisada iga päev oma menüüsse 2-3 spl linaseemneid, siis saab sellest kasu keha iga osake.

Elu5- Maria-Helena Loik

Algne artikkel: Megan Patiry, Paleohacks.com

 

KOMMENTEERI