Et muuta oma nahka tervemaks ja ilusamaks, ostame elu jooksul kokku sadu erinevaid kreemide komplekte ning rohkelt kosmeetikat ja me ei suuda isegi ette kujutada, kui palju raha sellele kõigele kulutame. Tegelikult saab, aga mitmetele nahaprobleemidele läheneda hoopis seespidiselt.
Aastal 2005 leidsid Ameerika dermatoloogid, et kortsudest, aknest, pigmendilaikudest ja isegi kuivast nahast on võimalik ilma kallite kosmeetikavahenditeta vabaneda.
Ainuke asi, mida tegema peab, on mõned muudatused oma senises toitumisviisis.
Toome sinuni soovitusi tasakaalustatud toitumise kohta raamatust „Kosmeetilisest dermatoloogiast: põhimõtted ja praktika.“ ning võib juhtuda, et sa ei vajagi enam oma peitekreemi!
Pigmendilaigud
Põhjused:
Pigmentatsioon võib olla vitamiinipuudulikkuse näitaja, eriti just B12 vitamiini vajakajäämise. Seda vitamiini sisaldab rikkalikult just loomset päritolu toit. Kuid pigmendilaikudest on võimalik vabaneda ka isegi ilma liha söömata – pead lihtsalt korralikult toituma ja valima teised toiduained, mis pigmendilaike vähendada aitavad.
Mida peaksid tegema:
- Vitamiinid C ja E ning antioksüdandid nagu ellagiinhape ja viinamarjade seemneekstrakt, võivad aidata pigmendilaike vähendada. Neid kasulikke aineid võib suurtes kogustes leida tsitrusviljadest, maasikadest, kiividest, tomatidest ja granaatõunadest.
- Pigmendilaigud muutuvad nähtavamaks, kui oled viibinud palju päikese käes. Et kaitsta oma nahka ultraviolettkiirte eest, söö antioksüdantiderikast toitu – marju, greipfruuti, ananassi, ploomi, roosikapsast, kapsast, tšillipipart, spinatit ja tatart.
Rasune nahk
Põhjused:
On hästi teada, et kõrge glükeemilise indeksiga toit suurendab rasvanäärmete produktiivsust. Selle tulemusena toodavad nad rohkem nahaõli, mis on naha niisutamiseks vajalik. See on üks põhjusi, miks nahal võib olla selline õline läige.
Mida peaksid tegema:
- Kosmeetikatooted päästavad sind õlisest särast ainult ajutiselt, samas kui A-vitamiini rikkalik toit võib vähendada õli tootmise taset oluliselt ja püsivamalt. Pealegi on selline toit tõeliselt maitsev ja lihtne – lihtsalt lisa oma menüüsse mango, porgand, munakollane, kuivatatud aprikoos, spinat ja maguskartul.
- Sa peaksid kindlasti vähendama ka kõrge glükeemilise indeksiga toidu tarbimist. Söö vähem saiatooteid, kartulit ja pastatooteid.
Akne
Põhjused:
Suure glükeemilise indeksiga toit on ka seekord põhiline süüdlane. Seepärast esineb rasuse nahaga inimestel akne probleeme sagedamini.
Raku näärmed muutuvad aktiivsemaks, mis viib edasi blokeeritud poorideni, seal bakterid paljunevad kiiremini ja põhjustavad põletikku.
Mida peaksid tegema:
- Kõige paremini aitab akne probleemiga õige toiduvalik. Olulisem asi, mida pead tegema, on sööma rohkem polüküllastumata rasvhappeid sisaldavat toitu, see aitab põletikku leevendada. Lihtsamini öeldes – söö puuvilju, köögivilju, pähkleid, kreeka pähkleid, linaseemneid, linaseemneõli, merevetikaid ja mereande.
Kuiv nahk
Põhjused:
Naha kuivus näitab nii kolesterooli puudust, kui ka liigset E vitamiini kehas. Esimene põhjus esineb peamiselt taimetoitlaste puhul, sest kolesterooli suurimad allikad on kalad ja liha.
Mida peaksid tegema:
- Suurenda oma toiduvalikus monoküllastumata rasvhapete kontsentratsiooni. Neid ei omasta organism kõige paremini mitte erinevaid õlisid ega toidulisandeid manustades, vaid täisväärtuslikke tooteid süües, nagu näiteks ubasid, merevetikaid, mune, soja, avokaadot, maapähkleid ja ka teisi pähkleid.
- Kui sa ei ole taimetoitlane, proovi liha ja kala süüa regulaarselt. Parimad on lõhe, makrellid ja järveforell.
Kortsud
Põhjused:
Alkohol põhjustab dehüdratsiooni, mis viib edasi kortsude kiiremale ilmnemisele. Suhkur võib olla enneaegse naha vananemise teine põhjus. Sest suhkrus sisaldav glükoos muudab naha vähem nõtkeks.
Mida peaksid tegema:
- Umbes 10 aastat tagasi leidsid Ameerika teadlased, et antioksüdandid muudavad naha nooremaks. Näiteks, kui sööd iga päev sojat sisaldavat toitu, on naha vananemise tunnused peaaegu nähtamatud. Samuti võib tänu sellele vabaneda kortsudest silmade ümber.
- Uuringud on näidanud, et Rootsist pärit inimeste kortsud on vähem märgatavad, mis on hea toitumise tagajärg. Rootslased söövad palju lehtköögivilju nagu spinatit, sparglit, sellerit, baklažaani, küüslauku ja sibulat. Kuid nad ei söö peaaegu üldse punast liha, suhkrut, võid, margariini ega muid piimatooteid.
Mustad ringid silmade ümber
Põhjused:
On viga uskuda, et tumedad ringid silmade ümbruses näitavad vaid une puudumist. Need võivad olla tõsise haiguse sümptomiks, nagu näiteks allergia või mõni toidutalumatus, mis põhjustab silmade ümbruse põletikku ja silmade ümber oleva naha tumenemist.
Mida peaksid tegema:
- Testi toidutalumatust. Testitulemuste ootamise ajaks jäta kõik potentsiaalselt ohtlikud tooted oma toidust välja – eriti just laktoosi sisaldavad toiduained. Lisaks kuuluvad võimalike talumatust tekitavate toodete hulka ka kõik teised piimatooted, leib, krõpsud, lahustuv kohvi, kiirsupid ja kunstlikud magusained.
- Kui sa pole millegi vastu allergiline, võivad tumedad silmaalused olla ka dehüdratsiooni märk. Joo piisavalt vett ja mitte liiga palju kohvi. Kohvi viib organismist vedelikku välja.
- Peaksid oma igapäevasesse menüüsse lisama ka heme rauda sisaldavat toitu. Selline toit suurendab hemoglobiinisisaldust veres. Nii, et söö rohkem punast liha, tuunikala, munakollaseid ja tatart.
Teadmiseks
Raud
Raud on oluline hapniku transportimiseks läbi keha. Raud on saadaval kahes vormis: heem ja mitte heem, mille heme raud on kõige paremini imendunud. Loomsed toiduvarud tarnivad heme rauda, samas kui taimeallikad tarnivad mitteheemrauda. Nii veiselihas kui kalas sisaldub heme rauda, kuid veiselihas veidi rohkem.
Looduslik väävel ehk MSM
Looduslikku väävlit, ehk MSM`i ei tohi segamini ajada kurikuulsa MMS-ga. MSM (metüülsulfonüülmetaan) on looduslik toitaine, millel on kehas mitmeid ülesandeid. Looduslikult saab MSM-i süües mahekasvatatud juur- ja puuvilju. Värskete puuviljade söömine või C-vitamiini rohke mahla joomine samaaegselt MSM-i preparaadi kasutamisega on aga eriti kasulik, kuna MSM koos C-vitamiiniga osaleb organismis sidekoe, naha ja juuste moodustumisel. Looduslikku väävlit on nimetatud lausa “ilu mineraaliks”, kuna ta aitab hoida juuksed läikivad, naha sileda ja jume noorusliku. Lisaks mängib MSM olulist rolli ka sidekoe ja kõhre loomisel ning liigeste liikuvuse tagamisel, suurendab rakkude elujõudu, aitab reguleerida insuliini tootmist, parandab naha elastsust, parandab mälu, vähendab sportimisjärgset väsimust, tugevdab kapillaaride seinu, tervendab veenilaiendeid, aitab kroonilise väsimuse puhul ja aitab maksal väljutada toksiine.
MSM tagab ensüümaktiivsuse, immuunsüsteemi toimimise ja hormonaalse tasakaalu. Ka on väävliühendil omadus muuta rakuseinu läbilaskvamaks, millest tuleneb tema omadus aidata organismil vabaneda kahjulikes ainetest ja teisalt jälle suurendada organismi võimet omastada toitaineid.
Enne seda, kui põllumajandustoodang küllastati üle GMO-de, naftakeemiast valmitatud väetiste, pestitsiidide ja herbitsiidega, leidus orgaanilist väävliühendit toidus piisavalt, kuid tänapäeva “moodsa” põllumajanduse tõttu seda meie toidus napib ning tuleks vajadusel kindlasti muul viisil sisse võtta, kas siis pulbrilise toidulisandina või siis MSM kapslitena.
Looduslik väävel ehk MSM aitab järgmiste probleemide korral:
- akne
- allergiad
- astma
- seedetrakti häired
- stress
- vereringehäired
- põletikud
- paistetused
- migreen
- krooniline väsimus
- vedelikupeetus
- neeruhädad
- maksaprobleemid
- öised jalakrambid
- seljavalud
- liigesevalud
Valgud
Valk koosneb aminohapetest, kudede, lihaste ja naha ehitusplokkidest. Kakskümmend aminohapet, millest 10 saab ainult toiduallikatest, moodustavad valgu keerulised molekulid. Nii kala, kui ka veiseliha on suurepärased olulised valguallikad, sest need sisaldavad kõiki olulisi aminohappeid. Kudede valmistamiseks ja parandamiseks on vaja umbes 60 g valku päevas või 0,8 grammi ühe kilogrammi kehamassi kohta.
Antioksüdandid
Antioksüdandid on ained, mis pidurdavad ja reguleerivad vabade radikaalide teket. Terves organismis valitseb antioksüdantide ja vabade radikaalide vahel tasakaal. Vabad radikaalid muutuvad ohtlikuks, kui tasakaal on rikutud. Antioksüdandid katkestavad vabade radikaalide poolt alustatud ahelreaktsioone.
Antioksüdante saame toiduga ja oluline on teada, et antioksüdandid tugevdavad vastastikku teineteise toimet. Seetõttu on oluline, et organism saaks neid toiduga üheaegselt terve komplekti. Neid antioksüdante, mida me toiduga ei saa, toodab keha ise (koensüüm Q10, melatoniin, lipoehape). Meie organism on välja arendanud kolm antioksüdantset ensüümi, mis kaitsevad meid 24 tundi päevas pidevalt terve elu. Aga ebatervislike eluviiside ja tasakaalustamata toitumise korral sellest ei piisa.
Antioksüdantide toimel:
• Pidurduvad vananemisprotsessid.
• Alaneb kolesteroolitase.
• Väheneb ateroskleroosirisk.
• Väheneb südamehaiguste ja insuldirisk.
• Aeglustub Alzheimer’i tõbi.
• Väheneb kasvajate tekkevõimalus.
• Vähenevad sigaretisuitsust tekkivad kahjustused, jne.
Tähtsamad antioksüdandid on vitamiinid C, A, E, karotenoidid, flavonoidid, ubikinoonid, seleen, mangaan ja tsink.
Vitamiinid-antioksüdandid
C – vitamiin on antioksüdantide antioksüdant – kaitseb organismis teisi antioksüdante – vitamiine E ja A oksüdatsiooni eest. C-vitamiini leidub tsitrusviljades, marjades (astelpaju, karusmari, sõstrad, maasikad) jne, rohelistes lehtköögiviljades (nt. spinat, salat), tomatites, lillkapsas, kartulis, paprikas, jne.
E – vitamiin on rasvlahustuv vabade radikaalide vaenlane. See kaitseb rakumembraane, lipiide sisaldavaid kudesid. E vitamiini leidub nisuidudes, sojaubades, taimeõlis, pähklites, rooskapsas, spinatis, tervetes nisuterades, munades, jne.
A -vitamiini leidub kalamaksaõlis, maksas, porgandites, tumerohelistes ja kollastes köögiviljades, munades, piimas, margariinis, jne.
Looduslik väävel ja C vitamiin sinu naha tervise heaks
MSM aitab meie keha energia tootmisel ja mitmete kudede tugevdamisel (juuksed, luud, küüned ja liigesed). MSM on ka ideaalne lihasvalu ning lihaste vigastuste leevendamiseks, kiirendades ehituslike kollageenivalkude moodustamist tänu väävli võtmerollile nendes protsessides.
Mineraalid-antioksüdandid
Seleen – Seleeni sisaldub pärmis, kalades, krevettides, krabides, tailihas, piimaproduktides, teristes ja sibulas. Toiduainete seleenisisaldus sõltub kasvupinnase seleenisisaldusest. Toidu töötlemine ja valmistamine kõrvaldab olulise osa seleenist. Kõige paremini omastub seleen pärmist. Madala valgusisaldusega toiduained sisaldavad reeglina ka vähe seleeni.
Teeb kahjutuks toksilisi metalle ja kantserogeenseid ühendeid (nt. elavhõbe, kaadmium) viies nad sellisesse vormi, mis uhutakse organismist välja.
Mangaan – Aitab aktiveerida C vitamiini, biotiini ja tiamiini kasutamist kontrollivaid ensüüme.
Tähtis osatäitja toidu ainevahetuses ning rasvhapete ja kolesterooli produtseerimisel. Teda vajatakse ka närvisüsteemi normaalseks funktsioneerimiseks ja suguhormoonide tootmiseks. Parimad mangaani allikad on pähklid, täisterad, rohelised lehtköögiviljad, herned, peedid, munakollased.
Tsink – Omab tähtsat rolli rakkude pooldumisel ja remontimisel. Seega suur tähtsus haavade paranemisel. Tsink vahendab maitse- ja lõhnatundmist, tõstab immuunsust ja on meeste jaoks väga oluline spermatogeneesis. Parimad tsingi allikad on lambakarbonaad, austrid, sealiha, maks, munad, õllepärm, piim, oad, nisukliid, kõrvitsaseemned.
Elu5 – Maria-Helena Loik
Allikad: Brightside.com, Oriphlame.com, Tlu.ee, Looduspere.ee