Elu5-Erinevused küpse ja ebaküpse suhte vahel13Armastus on kas üürike mäng või on see igaveseks. Armastus on kas vale või õige. Paar on kas küps või ebaküps.

Kuidas seda teada? Kuidas mõista, kas teie suhe on loodud kestma pikaks ajaks või on see vaid kiirelt mööduv nähtus?

Esiteks peaks suhe olema algusest lõpuni lihtne. Kus puuduvad kirglikud tülid ja kirglik lepitusseks. Kus pole pidevat helistamist, sõnumeid ega muretsemist.

Ei ole draamat. Sest draama on ebaküpsetele.

Draama on mõeldud inimestele, kes ei tea, kuidas suhtes olla – kes elavad idealistliku eelarvamuse raames, et armastus peab olema ülimalt kirglik, metsik ja omastav.

Armastus on lihtne. See on kõige lihtsam asi, mida kunagi kogenud oled. Kõige rahulikum paik elus, kõige pehmem, soojem ning turvalisem tekk. See on midagi, mis juhtub loomulikult ja mille pärast ei pea päev päeva järgi võitlema.

Kui armastad kedagi ja sind armastatakse vastu ning teise tunnetes pole mingit kahtlust, nii nagu ei ole mingit kahtlust ka sinu tunnetes, siis on see meelerahu. Meelerahu, mida pole kunagi varem olnud. Selline, mis taaselustab ja teeb alandlikuks.

Küps suhe elab selles meelerahus, ebaküpsed suhted upuvad tormises meres.

1. Ebaküpsed suhted küsivad küsimusi – küpsed suhted vastavad neile

Ebaküpsed suhted on täis kahtlusi. Kas ta armastab mind? Kas ta petab mind? Kas me oleme veel kahe kuu pärast koos?

Küpsed paarid ei pea küsimusi küsima. Nad juba teavad vastuseid ja nad ei  vaja oma partnerilt pidevat kinnitust.

Nad tunnevad endid mugavalt, turvaliselt ja vabadena kahtlustest, sest täiskasvanud armastuses ei ole kõik need väikesed küsimused olulised. Tähtis on turvatunne teadmisest, et kõikidele suurtele ja olulistele küsimustele on vastatud.

2. Ebaküpsed suhted jätavad sind midagi igatsema, milleski puudust tundma – küpsed suhted annavad sulle, mida vajad

Elu5-Erinevused küpse ja ebaküpse suhte vahel11Ebaküpsetes suhetes on alati mingi tühjuse tunne, igatsus millegi enama järgi ja lakkamatu mure, et midagi on puudu, kuskil on auk…

See tunne närib pidevalt, nii magama magama minnes kui ka üksteisest vaid paar tundi eemal olles. See tunne põletab isegi siis, kui koos olete, aga lämmatate selle tunde seksi ja pideva lobisemisega.

Küpses suhtes ei ole puudusetunnet. Pole tühjust, auke ega isegi mitte pisikesi pragusid.

Armastus kahe küpse inimese vahel täidab inimese olemuses kõik tühjuse, augud ja praod. Ka need, millede olemasolust varem ei teatudki.

3. Ebaküpsetes suhetes püütakse olla üks terviklik isik – küpsetes suhetes on “okei” olla kaks eraldi isiksust

Ebaküpsed suhted on moodustatud kahe puuduliku inimese poolt. Kaks poolt, kes üritavad kokku teha ühe terviku.

kaks inimest, kes otsivad midagi, mida ei saa leida teises isikus.

Nad üritavad üksteise üle domineerida, sunnivad endid üksteisega koos olema ja teevad nii kokku ühe ebatäiusliku terviku.

Küpsed paarid ei proovi kunagi olla üks. Nad on kaks individuaalset eraldi inimest, kes püüavad kokku olla kaks eraldi paremat inimest. Nende vaheline armastus ei seisne kahe isiku üheks tegemisel, vaid hoopis kahe isiku veelgi paremaks indiviidiks tegemisel.

See seisneb teineteise motiveerimises ja toetamises, et mõlemal oleks võimalik oma kirgede, unistuste ja huvide poole püüelda. Saamaks enda parimaks võimalikuks versiooniks.

4. Ebaküpsed suhted kaotavad oma liikumapaneva hoo – küpsed suhted panevad tundma motiveerituna

Elu5-Erinevused küpse ja ebaküpse suhte vahel4Me kõik mässime endid armastusse. On lihtne vedeleda päevade kaupa voodis ja nädalavahetused uduses tekkide ja suudluste maailmas.

Aga lõpuks, asendub see lämmatav armastus motiveeritud armastusega – see on seda tüüpi armastus, mis tuleb, kui sa tahad kellegagi ühist elu ja teed selle nimel kõvasti tööd. Ebaküpsed paarid ei jõua sinna kohta kunagi.

5. Ebaküpsetes suhetes vaieldakse tekstisõnumite vahendusel – küpsed paarid arutlevad alati näost-näkku

Vaidlused on loomulikud, sõnumite kirjutamine ei ole. Küpsed paarid ei veeda päevi põrnitsedes ekraani.

Kui neil vajab mõni probleem lahendamist, siis teevad nad seda näost näkku – kus midagi ei saa tänu kirjavigadele, “auto correctile”  ja “emotikonidele” kogemata valesti tõlgendada. Ebaküpsed paarid kütavad oma suhteid lakkamatu nääklemise ja pikkade sõnumitega.

Need paarid näevad pikkades tekstisõnumites justkui tõestust oma “suhtele” ja leiavad selles lohutust. Nad peidavad endid tundide viisi ekraani taha ja vaidlevad lihtsalt vaidlemise pärast, küpsed paarid võitlevad oma tulevikku pärast.

6. Ebaküpsetes suhetes püütakse ennast leida – küpsetes suhetes juba tuntakse endid

Elu5-Erinevused küpse ja ebaküpse suhte vahel10Suhe on see, kus kaks terviklikku inimest otsivad kaaslast, kuid paljud mitteterviklikud inimesed otsivad kedagi, kes neid täiendaks. See on koht, kus küpsed ja ebaküpsed suhted erinevad.

Ei saa olla tervet suhet kahe mitteterve inimese vahel. Kui üritad kasutada kedagi enese täiustamiskes, lood mittetäieliku suhte.

7. Ebaküpsed suhted on kõikide teiste poolt ohustatud, küpsetes suhetes nauditakse teiste inimestega kohtumist

Kõikide eludes saab alati olema teisi inimesi, igaühe minevik ja üllatused suletud uste taga.

Küpsed paarid, aga ei tunne ennast ohustatuna võõrastest inimestest ja eelmistest armastustest.

Nad on enda ja oma partneri armastuses kindlad.

Ebaküpsed paarid leiavad oma suhtele ohtu kõigis. Nad on paranoilised, sest nende armastus on pealiskaudne. Neil ei ole piisavalt tugevat vundamenti, et liuelda pingutuseta mööda kõikidest segajatest ja ohtudest.

8. Ebaküpsed suhted elavad tähtaegade järgi – küpsetes suhetes lastakse kõigel juhtuda loomulikult

Ei ole õiget või valet aega kokku kolimiseks. Ei ole konkreetset määratud aastat abiellumiseks, laste saamiseks ja loomulikult ka mitte kindlat ajaskaalat kooselule.

Kui armastad kedagi tõeliselt, juhtuvad asjad omas tempos. Tunnetad asju ja järgid oma südame häält.

Ebaküpsetel paaridel aga ei ole seda tunnetust, instinkte ja sundimatuid hetki. Nad mõtlevad välja eeskirju ja suunised ning eeldavad, et kindel sündmuste jada kindlal ajateljel on ainus asi, millel on võim suhte õnnestumisel või purunemisel.

9. Ebaküpsetes suhetes hinnatakse sind sinu mineviku järgi – küpsed suhted aitavad sul minevikku kanda

Elu5-Erinevused küpse ja ebaküpse suhte vahel9Meil kõigil on minevik, ja paljudel juhtudel võib see olla selline, mille üle me uhked ei ole. Me ei saa sinna midagi parata, mis juhtus inimestega enne, kui neid tundsime. Kõik, mis loeb on see, millised nad on praegu. Ebaküpsed paarid siiski keelduvad nägemast minevikust kaugemale.

Küpsed paarid mitte ainult ei aktsepteeri üksteise minevikku, vaid tahavad aidata parandada ka mineviku tekitatud haavu. Nad näevad vigadest kaugemale, ühise ilusa tuleviku suunas.

Elu5- Maria-Helena Loik

Algne artikkel: Lauren Martin, Thinkinghumanity.com

 

KOMMENTEERI