Võilill (Taraxacum officinale)

Võilille on hinnatud ammustest aegadest tema suure tervistava toime tõttu. Ta on looduse tõelise visaduse võrdkuju. Olgugi, et taimel on kullaväärtus, võib ta aiapidajale olla üsna tüliks just tema visaduse tõttu.

Võilille botaaniline nimi viitab põletikke ravivale toimele
Võilille botaaniline nimi „Taraxacum officinale“ räägib oma kasulikkusega enda eest. Nimelt pärineb „Taraxacum“ kreeka keelest ja tähendab “põletikku raviv” ning „officinale“ viitab ravimtaimede ühisele nimetusele. Nii nagu ikka heal lapsel mitu nime, nii on võilille pärjatud veel paljude teiste erinevate nimedega nagu võiroos, võikann, seaõitsed, piimahain, piimalill, meelill, kollalill jne.

Võilille traditsioonilised ja tänapäevased kasutamise viisid

Esimene meditsiiniline ülestähendus võililledest on tehtud Hiina meditsiinilalases tekstis 659 A.D. Ürikust saab teada, et taime kasutati tollal näiteks seedehäirete, pimesoole- ja rinnanäärme põletiku korral. Läänes sai võilill ravimtaimena tuntuks alles 10 -11nda sajandi paiku, kui üks Araabia raviarst kirjutas võilille kasulikkusest oma meditsiiniajakirjas. Kord Euroopas tutvustatud sai võilillest hinnatud ravimtaim kogu Euroopas. Eesti Rahvameditsiinis on võilille nimetatud elu eliksiiriks, kuna puhastab organismi jääkainetest ja negatiivsetest energiatest. Oma puhastava toime tõttu nimetatakse võilille veel verepuhastajaks, kõhulahtistajaks, maksakorrastajaks ja väsimuse kõrvaldajaks.

Tänapäeval ravitakse temaga nahahaigusi, lümfiteede põletikke, kehvveresust, parandatakse seedekulgla tööd ja maksa ainevahetust. Võililles sisalduvad mõruained on organismile äärmiselt kasulikud ergutades mao ja seedenäärmete tegevust soodustades nii toidu seedimist. Võilill ületab mis tahes aedvilja temas sisalduvate toitainete rikkuse poolest. Taim sisaldab endas näiteks mitmesuguseid orgnismile vajalikke happeid (nt amino- ja rasvhappeid), suhkruid (nt inuliini – inuliini lagunemisel soolestikus moodustub fruktoos, mis on kõige magusam looduslik suhkur), mineraale nagu rauda, tsinki, boori, kaltsiumi, räni, eriti kaaliumi ning A, B , C ja D vitamiine.   /S. Foster and Rebecca L.Johnson. Desk Reference to Natureś Medicine/Võilill ja juur

Võilillel süüakse kõiki osi –õisi, varsi, lehti ja juuri. Juur sisaldab kõige rohkem toimeaineid just õitsemise ajal. Juured sisaldavad palju organismile üldtugevdavalt mõjuvaid kasulikke aineid nagu 10% glükosiid taraksatsiini, kuni 15% valkaineid, inuliini, mõruaineid, küllastamata happeid.

Võilille diureetiline toime
Vaatamata sellele, et võilille on pikalt soovitatud kasutada diureetikumina, ei teata veel, millised ained on vastutavad diureetilise e. vedelikku väljutava toime eest. Mõned teadlased on välja käinud, et võilille diureetiline aktiivsus võib olla tingitud kõrge kaaliumisisalduse tõttu lehtedes ja juurtes. Kuigi enamik tavapäraseid diureetikume vähendavad kaaliumi kogust organismis, siis võilill sisaldab endas nii palju kaaliumi, et hoolimata oma diureetilise toime tõttu kaaliumi taset see ei langeta. /S. Foster and Rebecca L.Johnson. Desk Reference to Natureś Medicine/

Mis on diureetikum?
Diureetikumid on uriini eritumist suurendavad ained. Ühtlasi on nad tursevastased vahendid. Diureetikumid soodustavad mitmesuguste mehhanismide kaudu elektrolüütide ja vee eritumist organismist, vähendades sel teel rakuvälist veekogust.

Mõned loomkatsed (diabeedi puhul) on näidanud, et võilill võib aidata normaliseerida veresuhkru taset. On täheldatud, et võilille ekstraktidel on antimikroobne ja antibakteriaalne toime, samuti on leitud, et taimel on põletikuvastaseid ja antioksüdantseid omadusi. Katseklaasi uuringud on näidanud, et võilille ekstraktidel on ka kasvajavastane toime maksa-, käärsoole- ja melanoomi vähiraku liinides.

Meditsiiniteadlased on põnevil avastusega, et võilille juurega saab ravida potentsiaalset vähki!
See tugevatoimeline juur parendab verd ja immuunsüsteemi – ravib eesnäärme-, kopsu- ja teisi kasvajaid paremini kui keemiaravi. Dr. Carolyn Hamm’i sõnul Windsori Regionaalsest Vähikeskusest Ontarios, Kanadas, on võilille juure ekstrakt ainus asi, mis aitas kroonilise müelomonotsüüdi puhul. See vähivorm avaldub tavaliselt vanematel inimestel.

Juhtumi kirjeldus: John Di Carlo, kes oli 72-aastane vähihaige haiglas, saadeti koju surema kui kõik jõupingutused tema leukeemiat ravida luhtusid. Ta ütles CBC News’ile, et viimase võimalusena soovitati talle juua võilille juure teed. Võib-olla oleks see pidanud olema esimene valik tema raviplaanis, sest vähk taandus kõigest neli kuud hiljem! Tema arstid seostasid seda võilille juure tee joomisega.

Hiljutised uuringud on näidanud, et võilille juure ekstrakt võib töötada väga tõhusalt vähirakkudele, nagu tõendas Di Carlo praktika. 48 tunni jooksul hakkasid vähirakud kokkupuutel ekstraktiga lagunema. Keha asendas need tervete uute rakkudega.

Edasised uuringud on näidanud, et ekstraktist on kasu ka teiste vähitüüpide puhul nagu rinna-, käärsoole-, eesnäärme-, maksa- ja kopsuvähk. Võilille juure tee maitse ei ole nii meeldiv kui teistel teedel, aga see on kindlasti mugavam kui kannatada keemiaravi või kiiritusravi.

Traditsioonilised vähiravi viisid kahjustavad immuunsüsteemi tappes kõik rakud, isegi terved. Võilille juurel on vastupidine efekt – see tugevdab immuunsüsteemi ja tapab ainult haigeid rakke. See on kindlasti suur võit!
Dr. Hamm hoiatab siiski, et võilille juure ekstrakt võib negatiivselt mõjutada keemiaravi mõju. Alati on parem konsulteerida oma arstiga ja anda talle teada milliseid täiendusi toitumises või toiduainetes teete.
Isegi kui sul ei ole vähki, siis süües rohelist ja juues võilille teed, tugevdab see sinu tervist. Näiteks võilille juured ja varred aitavad võidelda diabeediga. Need stimuleerivad insuliini teket kõhunäärmes, mis omakorda stabiliseerib veresuhkru taset.

Kui teil on seedetraktis probleemid või on vaja vabaneda toksiinidest, siis võilille tee võib olla just see, mille arst ravimtaimena määrab. Maks toodab seedesüsteemis sappi ja filtreerib ka verd kemikaalidest ja muudest lisanditest. Dr Axe sõnul aitavad võililles leiduvad vitamiinid ja mineraalid puhastada maksa ja hoida seda korras.
Võililles on ka palju antioksüdante ja C-vitamiini, mis aitavad organismil võidelda infektsioonidega, nagu bakterid, mis põhjustavad kuseteede infektsiooni. Võilille tee joomine igapäevaselt võib selle probleemi kaotada.
Võilille lehed on mõrud, kuid täiesti söödavad. Lehtedes on rohkesti kiudaineid, mis aitavad parandada soolestiku talitust. Kiudained vähendavad rasvumise riski, südamehaigusi ja ärritatud soole sündroomi. Lehed on ka kõrge A-vitamiini sisaldusega – üks tass sisaldab 100% päevasest vajadusest. A-vitamiini on kriitiline säilitada terve nägemise jaoks ja see aitab vältida ka enneaegset naha vananemist. http://reset.me/story/dandelion-root-kills-cancer-cells-in-lab-tests/

Kui sa ei taha süüa tassitäit mõrusid lehti, siis võid lehed lisada oma hommikusse smuutisse. Sega need blenderis kokku oma lemmik puuviljadega, mis tasakaalustavad mõru maitse.

Võilille funktsioonid:
1. Üks tõhusaim toksiinide väljutaja, (vere, lümfide ja maksa puhastaja)
2. Soodustab maksafunktsiooni ja sapi sekretsiooni (soodustab seedimist, hea maoalahappelisuse puhul)
3. Suurepärane maksa puhastaja maksa ülekoormuse puhul (hepatiit, sapipõie probleemid)
4. Kasutatakse põletike puhul
5. Kõrge raua ja tsingi sisalduse tõttu kasutatakse aneemia (verevähk) ravi toetuseks
6. Kasutatakse kroonilise haavandite, liigesjäikuse ja tuberkuloosi ravi toetuseks
7. Kasutatakse diureetikumina e. vedeliku väljutajana
8. Vabastab keha liigsest kuumusest
9. Tapab vähi rakke

Hoiatus:
Võilillejuure tarbimisel jälgida enesetunnet, sest taim võib tekitada liigset erutust. Võilill võib põhjustada südame rütmihäireid, iiveldust, oksendamist ja kõhulahtisust. Võilille kasutamine on vastunäidustatud ülihappelisusega gastriidi ja kõhulahtisuse korral. Raseduse, rinnagatoitmise ja erinevate ravimite tarvitamise puhul soovitame pidada nõu kvalifitseeritud terapeudi või arstiga.

Kasutatud allikad:
1. http://reset.me/story/dandelion-root-kills-cancer-cells-in-lab-tests/
2. S.Foster and R.L Johnson. Desk Reference to Natures Medicine
3. Prillitoosi „Ravimtaime mäng“
4. Agitaator. K. Kolmann. Ravimtaimed ja kodused võtted
5. https://www.mountainroseherbs.com/products/dandelion-root-powder/profile

KOMMENTEERI