Kas peaksid lõpetama dieet coca cola joomiseMagus, värskendav ja kalorivaba! Mis selles kombinatsioonis ei peaks meeldima? Samas juhivad paljud tähelepanu, et hoolimata kalorivaesusest on tegu joogiga, mis mõjutab su keha negatiivselt. Vaatame seda väidet lähemalt.

Dieet karastusjook on sisuliselt segu gaseeritud veest, kunstlikest või looduslikest magusainetest, värvainetest, maitseainetest ja muudest toidulisanditest.

Sellel on tavaliselt väga vähe kaloreid või puuduvad need üldse. tegu on toitainetevaba joogiga.

Näiteks üks 0,33ml purk dieet Coca Cola-t ei sisalda kaloreid, suhkrut, rasva ega valku ning peidab endas vaid 40 mg naatriumi (1). Kuid mitte kõik kunstlikke magusaineid sisaldavad karastusjoogid pole madala kalorsusega ega suhkruvabad. Mõnes on kasutatud suhkrut ja magusainet koos.

karastusjookide kahjulikkus

Kuigi retseptid erinevad tootemarkide kaupa, on mõned levinumad karastusjookide koostisosad:

  • Gaseeritud vesi: kuigi see võib esineda ka looduslikult, valmistatakse enamus karastusjooke süsinikdioksiidi lahustamisel.
  • Magusained: nende hulka kuuluvad tavalised kunstlikud magusained, näiteks aspartaam, sahhariin, sukraloos või Stevia-tüüpi taimsed magusained, mis on tavalisest suhkrust 200–13 000 korda magusamad. (23)
  • Happed: karastusjookidele happesuse lisamiseks kasutatakse teatud happeid, näiteks sidrun-, õun- ja fosforhapet. On leitud, et need on seotud ka hambaemaili erosiooniga (2).
  • Toiduvärvid: kõige sagedamini kasutatavad värvid on karotenoidid, antotsüaniinid ja karamellid (2).
  • Maitsed: karastusjookides kasutatakse palju erinevaid naturaalseid mahlu või kunstlikke maitseaineid, sealhulgas puuvilju, marju, ürte ja koolat (2).
  • Säilitusained: need abinõud aitavad karastusjookidel poeriiulitel kauem püsidal. Tavaliselt kasutatav säilitusaine on kaaliumbensoaat (2).
  • Vitamiinid ja mineraalid: mõned dieet karastusjookide tootjad lisavad vitamiine ja mineraale, et turustada oma kaupu tervislikumate kalorivabade alternatiividena (2).
  • Kofeiin: nagu tavalised suhkruga karastusjoogid, sisaldavad ka paljud dieetvariandid kofeiini. 0,33 ml purk dieet Coca Colat sisaldab 46 mg kofeiini ja dieet Pepsi sisaldab seda ainet 34 mg (1, 4).

Elu5 -Dieet - dieetide teaduslik ülevaade ja võrdlus

Mõju kaalulangusele on vastuoluline

Kuna dieet karastisjook on tavaliselt kalorivaba, oleks loomulik arvata, et see võib aidata kaasa kaalulangusele. Kuid uuringute kohaselt ei pruugi see lahendus olla nii sirgjooneline.

Mitmed vaatlusuuringud on leidnud, et kunstlike magusainete kasutamine ja suures koguses dieet karastusjookide joomine on seotud suurenenud rasvumise ja metaboolse sündroomi riskiga (5, 6, 7, 8).

Teadlased arvavad, et dieetkarastusjook võib söögiisu suurendada, stimuleerides näljahormoone, muutes magusa maitse retseptoreid ja käivitades ajus dopamiini retseptoreid (9, 10, 11, 12).

Kuna dieetkarastusjookides pole kaloreid, võivad need protsessid põhjustada magusate või kaloritihedate toitude suuremat tarbimist, mille tulemuseks on kehakaalu tõus.

dieet

Samas tõendid selle kohta pole inimuuringutes järjepidevad (3, 9, 13). Teine levinud arvamus on, et dieetkarastusjooke sageli tarbivad inimesed tunnevad, et kuna nad tarbisid kalorivaest jooki, siis võivad lubada endale rohkem toitainetihedat toitu. Seega on kaalutõus tingitud pigem halbadest toitumisharjumustest, mitte joogist endast.

Teisest küljest näitavad mitmed uuringud, et asendades suhkruga magustatud joogid dieet variantidega, on tõenäoline, et kehakaal langeb (14, 15, 16).

Et vesi veel hägusamaks läheks, siis tuleb arvestada ka asjaoluga, et selliseid uuringuid rahastatakse kas otseselt või kaudselt tootjate enda poolt. See ei pruugi alati olla kindel märk, et tulemused on kuidagi kallutatud, kuid seda efekti uurinud teadlased on leidnud, et tootjate poolt rahastatud uuringud näitavad tulemusi neile soodsates valguses. (17)

vererõhk-ennetus ja kontroll

Dieetkarastusjoogid ja südame tervis

Hoolimata sellest, et dieetkarastusjoogis ei ole kaloreid, suhkrut ega rasva, on leitud mitmes uuringus nende seos II tüübi diabeedi ja südamehaiguste tekkega.

Teadusuuringud on tuvastanud, et vaid üks portsjon kunstlikult magustatud jooki päevas võib tõsta II tüübi diabeedi riski 8–13% (18, 19). Vaatlusuuringus, milles osales 64 850 naist, leiti, et kunstlikult magustatud jookidel on seos II tüübi diabeedi 21% suurema tekkeriskiga.

Siiski oli risk endiselt poole väiksem kui tavalistel suhkruga magustatud jookidel.

Teised uuringud on leidnud sarnaseid tulemusi (20, 21, 22). Vastupidiselt leidis hiljutine ülevaade, et dieetkarastusjooke ei seostata suurenenud diabeediriskiga. Samuti järeldati teises uuringus, et mis tahes seost võib seletada osalejate olemasoleva tervisliku seisundi, kehakaalu muutuste ja kehamassiindeksiga (23, 24).

karastusjoogid ja kõrge vererõhk

Dieetkarastusjooke on seostatud ka kõrge vererõhu ja südamehaiguste suurenenud riskidega. Uuringus, milles osales 227 254 inimest leiti, et juues vaid üks kunstlikult magustad karastusjook päevas on kõrge vererõhu oht 9% suurem. Teised uuringud on leidnud sarnaseid tulemusi. (25, 26, 27).

Lisaks on üks uuring seostanud dieetkarastusjooke insuldiriski suurenemisega (28).

Arvestades, et suurem osa uuringutest oli vaatluslik, võib seost seletada muul viisil. Võimalik, et inimesed, kellel oli juba diabeedi oht ja kõrge vererõhk, otsustasid juua rohkem dieetkarastusjooke, mõeldes rohkem tervise säilitamisele. (20, 29, 30)

vesi

Dieetkarastusjoogid ja neerude tervis

Värskes uuringus analüüsiti 15 368 inimese toitumist ja leiti, et neeruhaiguse tekke oht suurenes nädalas tarbitud dieetkarastusjookide klaaside arvuga. Võrreldes nendega, kes tarbisid vähem kui ühe klaasi, oli inimestel, kes jõid nädalas rohkem kui seitse klaasi dieetkarastusjooki, neeruhaiguse tekkerisk peaaegu kahekordne (31).

Üheks arvatavaks neeruhaiguste põhjustajaks on dieetkarastusjookides olev kõrge fosfori sisaldus (31, 32).

Teisest küljest on neeruhaiguste tekkerisk juues dieetkarastusjooke oluliselt madalam, kui juues suhkruga magustatud karastusjooke. (33)

Samas võivad põhjustajateks olla siiski ka halvad toitumisharjumused, mida püütakse kompenseerida kalorivaeste jookidega. (31)

beebi

Dieetkarastusjoogid on seotud enneaegse sünnituse ja laste rasvumisega

Norra uuringus 60 761 raseda kohta leiti, et kunstlikult magustatud ja suhkrut sisaldavate jookide tarbimine oli seotud 11% suurema enneaegse sünnituse riskiga (32).

Taani varasemad uuringud toetavad neid järeldusi. Ligi 60 000 naisega läbi viidud uuringus leiti, et naised, kes tarbisid päevas ühe portsjoni dieetkarastusjooke, oli enneaegse sünnituse risk 1,4 korda suurem kui neil, kes ei selliseid jooke ei tarbinud (33). Samas väiksemate valimitega uuringud ei ole selliseid seoseid leidnud. (34)

Kokkuvõttes on need uuringud vaatluslikud ning ei anna selgitust, kuidas, miks ja kas dieetkarastusjoogid ka tegelikult enneaegset sünnitust põhjustavad.

Veel üks muret tekitav tõdemus on see, et kunstlikult magustatud jookide tarbimine raseduse ajal on märkimisväärselt seotud laste rasvumise riski suurenemisega. Ühes uuringus leiti, et dieetkarastusjookide igapäevane tarbimine raseduse ajal põhjustas kahekordse riski, et laps muutub üheaastaselt ülekaaluliseks. (35, 36)

katkised hambad

Muud seosed

  • Rasvunud maks: mõned uuringud on näidanud, et tavalise suhkruga magustatud karastusjoogi asendamine dieet variandiga võib vähendada maksa ümbritsevat rasva. Samas mitmed teised uuringud ei ole mingit mõju tuvastanud. (37, 38)
  • Reflux: hoolimata kaebustest ei ole leitud, et gaseeritud joogid muudaksid refluksi või kõrvetised hullemaks. (39, 40)
  • Vähk: puudub seos. Enamik kunstlike magusainetega seotud teadusuuringutest pole leidnud tõendeid, et see põhjustaks vähki. Meestel täheldati lümfoomi ja hulgimüeloomi kerget suurenemist, kuid tulemused olid nõrgad ja mitteolulised (41, 42).
  • Muutused soolestiku mikrobioomis: kunstlikud magusained muudavad soolestiku mikrofloorat, vähendades veresuhkru taset. See võib olla üks viis, kuidas dieetkarastusjoogid suurendavad II tüübi diabeedi riski (43, 44).
  • Suurenenud osteoporoosi risk: dieedi ja tavalise karastusjoogiga kaasneb luude mineraaltiheduse langus naistel, kuid mitte meestel. Joogis sisalduv kofeiin ja fosfor võivad häirida kaltsiumi normaalset imendumist. (45)
  • Hammaste tervis: Nagu tavaline karastusjook, on ka dieetkarastusjook happelise pH-tasemega ja sellest tulenevalt seotud hammaste erosiooniga. (45, 46)
  • Seotud vaimse tervisega: vaatlusuuringutega on leitud, et depressioon on kõrgem nende hulgas, kes jõid päevas neli või enam dieet või tavalist karastusjooki. (47)

vee joomine

Kas sa peaksid lõpetama dieetkarastujookide tarbimise?

Kokkuvõttes on uuringud andnud palju vastuolulisi tõendeid. Selle vastuolulise teabe üks seletus on see, et suurem osa uurimistööst on vaatluslik. See tähendab, et ta jälgitakse suundumusi, kuid puudub teave selle kohta, kas antud joogi tarbimine on põhjus või on see lihtsalt seotud tegeliku põhjusega. Seega ei saa luua põhjus-tagajärg seost.

Ehkki mõned uuringud kõlavad üsna murettekitavalt, on vaja esmalt kõrge kvaliteediga uuringuid nagu nt eksperimentaalsed pime-kontroll uuringud.

Vaatamata sellele on üks asi kindel: dieetkarastujoogid ei lisa sinu toitumisele mingit toiteväärtust. Samas on tõestatud, et suhkruga magustatud jookide tarbimine aitab kaasa kehakaalu tõusule, mõjub halvasti südamele ja hormonaalsele tegevusele ning tõstab sh diabeedi tekkeriski.

Seega, kui soovid tavalise karastujoogi joomist piirata või seda üldse mitte juua, siis võib dieet variant olla selleks hea asendus. Samuti võib see hea asendus olla ka alkoholile. Meeles tuleb siiski pidada, et kui mingi toode on tervislikum kui teine, ei tähenda see automaatselt, et tegu on tervist edendava tootega.

Seega võimalusel ja distsipliini olemasolul on mõistlik koheselt proovida muid võimalusi nagu nt piim, kohv, must või taimetee, ise tehtud tervislik mineraalvesi või puuviljadega segatud vesi.

Elu5 – Ragnar Vaiknemets

Pildid: Pexels.com, Pixabay.com

KOMMENTEERI