Elu5-10 fraasi, mis näitavad isiku madalat enesehinnangut2Inimene märgib, et ilm on halb. Siis, segaduses, vabandab, et ta ei küsinud, kas tema vestluspartner üldse tahtis ilmast rääkida. Siis vabandab veel kord, et rääkis ilmast ja tunneb piinlikkust, et ta kõiki selle teemaga tüütab. Siit paistab välja tõsine enesehinnangu probleem.

Toome allolevalt ära mõned väljendid, mis näitavad inimese madalat enesehinnangut.

Aga olgu ära märgitud, et ebakindlust ja madalat enesehinnangut ei maksa segi ajada viisakusega, kus püütakse lihtsalt mitte uhkustada ja teadlikult mitte liigset enesekindlust üles näidata.

1. Öelda 100 korda päevas „Ma vabandan.“

Elu5-Ebakindlus10Kas mäletate inimesi, kes on sinu ees vabandanud kui hoopis sina neile otsa põrkad? Enesehinnangu instituudi uuringute kohaselt näitab see suurt enesehinnangu probleemi, mis paneb inimese siiralt uskuma, et kui midagi valesti läheb, on see kindlasti tema süü.

Mida teha? Kui sul on selline probleem, siis analüüsi olukorda pärast igat mis tahes intsidenti, mis paneb sind kellegi ees vabandama. Kas oled tõesti teinud midagi sellist, et selle eest vabandama pead?

2. “See on lihtsalt õnn.”

Mõned inimesed, kes on saavutanud elus ilmset edu, reageerivad vahest kiitusele öeldes: “Mul oli lihtsalt õnne!” või “See lihtsalt juhtus nii!” Nad näivad olevat lihtsalt õnnelikud, unustades, kui palju vaeva nad  tulemuse saavutamiseks tegelikult nägema pidid. Vastavalt uurimistööle nimetatakse seda nähtust irratsionaalseks või ebaausaks eneseanalüüsiks.

Mida teha? Tunnista, et oled suurepärane! Ja kui keegi kiidab sind, siis õpi vabanduste välja mõtlemise asemel ütlema “Tänan!”.

 3. „Ma tahan teada, mida nad minust mõtlevad.“

Elu5-EbakindlusNew Hampshire’i ülikooli teadlaste sõnul, on madala enesehinnanguga inimesed rohkem mures teiste arvamuse pärast ja ei suuda taluda konflikte – nad eelistavad suhelda pigem negatiivsete ja ebameeldivate inimestega (isegi kui neid koheldakse nagu prügi), kui argumenteerida ja suhteid selgitada.

Mida teha? Sel juhul pead mõistma, et üldiselt huvitab igaüht ennekõike ikka ainult tema ise ja keegi ei mõtle sinu peale. Kujuta ette, et konfliktsed inimesed on tühi lisakaal ja viska nad lihtsalt oma elust välja.

4. „Lähen teen uinaku.“

Elu5-Ebakindlus4Margarita Tartakovski sõnul, kes on üks Psych Center´i toimetajatest, on madalal enesehinnangul mitte ainult käitumuslike, vaid ka füüsilisi kõrvaltoimeid, nagu näiteks väsimus ja püsiv, seletamatu unisus. Sel moel inimene väldib probleeme ja muret.

Mida teha? Kui tunned, et see kirjeldab sind, siis proovi rääkida oma terapeudiga. Koos leiate uinakutele asendustegevuse.

5. “Ma ei tea mida valida.”

Elu5-EbakindlusKui pidevalt palud kelnerilt restoranis veel mõnda minutit lisaaega otsustamaks millist praadi valida, peaksid mõtlema oma enesehinnangule. Vähese enesehinnanguga inimesed ei suuda teha kiiresti lihtsamaidki otsuseid ja muudavad sageli oma meelt.

Mida teha? Mõista, et elu võib olla palju lihtsam ja lõbusam. Väikesed kiired otsused seda ei muuda, kuid säästad aega ja närve. Nõuanne taoliste ebaselgete olukordade jaoks: Kui sa ei tea, mida restoranis tellida, vali alati Caesari salat.

 6. „Ma lihtsalt…“

Mõned inimesed soovivad end pidevalt kaitsta, isegi ilma selge põhjuseta. Nad võivad tõlgendada mis tahes fraasi, isegi komplimenti, etteheite või kriitikana. Mingil põhjusel hakkavad nad ennast selgitama ja vabandama, alustades oma vastust “Ma lihtsalt …” Näiteks komplimendile “Sa näed hämmastavalt hea välja!” vastavad nad: “See on lihtsalt mu õe kleit.”, nagu nad peaksid oma ilu välja vabandama.

Mida teha? Sa peaksid selgelt aru saama, mida just kuulsid – kiitust, komplimenti, kriitikat või lihtsalt küsimust – ja reageerima asjakohaselt: tänuga heale, selgituse või küsimusega halvale. Aga mitte vabandusega.

 7. Alandavad sõnad enda kohta

Elu5-Ebakindlus11Mõned madala enesehinnanguga inimesed teevad enda kulul pidevalt liigselt nalja ja kasutavad iseendast rääkides alandavaid sõnu. Neile tundub, et teised mõtlevad kogu aeg ainult nende puudustele, mistõttu on parem, kui nad ise neid puudusi mõistavad. Näiteks ütlevad nad: “Ma viskasin miski lobi valmis.” selle asemel, et öelda “Valmistasin õhtusöögi.”.

Mida teha? Kui sa ise ei pööra tähelepanu oma vigadele, siis teised neid tõenäoliselt ka ei märka.

8. “Tõenäoliselt, vist on mul õigus, aga ma pole kindel…”

Selliste väljendite pidev kasutamine nagu “vist”, “kui ma ei eksi”, “võib-olla”, “kõige tõenäolisemalt” jne. on ette vabandused juhuks, kui inimese mõtted osutuvad äkitselt valeks.

Mida teha? Alusta oma sõnade kontrollimist, meenutades, et kellelgi ei saa kunagi olla 100% õigus.

9. “Kõik teised arvavad ka nii.“

Elu5-EbakindlusKõik need väljendid “Igaüks teeb nii”, “Enamik inimesi arvab nii”, “Igaüks tahab seda”, on näited hirmust isikliku arvamuse ees ja ühiskonna stereotüüpide pimesi jälgimisest.

Mida teha? Mõista, et ainult sinu enda kujundatud isiklik arvamus muudab sind isiksuseks.

10. “Arvasin teisiti, aga olen nõus.”

Kas olete näinud inimesi, kes isegi oma erialal nõustuvad vähem kompetentsete, kuid rohkem karismaatiliste inimeste arvamusega? Nad ei vaidle kunagi ja on teistega väga lihtsasti päri. See pole sugugi mitte vabameelsus ega muretu suhtumine vaid patoloogiline hirm ebaõnnestumise ja võimaliku vea tegemise ees, mis võib pärineda kasvatusest (vanemad ei lubanud lapsel väljendada oma “tarbetut lapse arvamust”).

Mida teha? Mõista, et võõrad ei tea, mis sulle parem oleks ja milline arvamus sul peaks olema.

Tõlge: Elu5-Maria-Helena Loik

Algne artikkel: Brightside.me

Pildid: Collegecandy.com, Iamarisingwomanug.com, Newhdwallpaper.in.com, I.imgur.com, Boldsky.com, Blogforlife.org

KOMMENTEERI