Elu5-55 kommet, mis voivad sind valismaal olles ullatada1Igas riigis on omad traditsioonid ja viisakuse normid, mida mõistavad ainult sealsed kohalikud elanikud.

Praeguses maailmas on reisimine lihtne ja tavapärane ning, et riiki külastades kombekohaselt käituda, võiksime vähemalt osasid tavasid teada.

Elu5 kogus mõned neist kokku, et aidata vähendada riski mõnda riiki külastades sealset elanikku juhuslikult ja pahaaimamatult solvata või ise endale häbi teha.

India

Elu5-Kombed, mis võivad sind välismaal olles üllatada_India1. Kui India elanik tahab öelda “ei”, siis ta noogutab ja kui ta tahab öelda “jah”, siis raputab pead.

2. Sa pead templis olles kindlasti oma jalanõud jalast võtma.

3. Indias on probleem avalike tualettruumidega, sa ei leia ühtegi. Ja paljud inimesed ajavad oma asja tänaval.

4. Indias on lubamatu inimesi ilma olulise põhjuseta puudutada rohkem, kui hädavajalik.

5. Kui soovid bussi pealt maha minna, tõmba bussis olevast nöörist ja bussijuhi kõrval asuv kell helistab.

6. Jõulude ajal kaunistatakse Indias kuuskede Asemel hoopiski banaani-või mangopuid. Samuti on kombeks punaste lilledega kaunistada pisikesi õlilampe. Jõulukinke ei anta mitte ainult perekonnaliikmetele, vaid ka heategevuseks – vaestele inimestele.

7. Neile on väga tähtis tunda ja teada oma vestluspartnerit. Käitumine, kehakeel, kõnetamise vorm jne., sõltuvad sellest, millisel positsioonil partner asub. Esimesel kohtumisel küsitakse tavaliselt kohe: “Kus sa elad?”, “Kus sa õpid?”, “Kus sa töötad?” jne. Sellised küsimused on Indias võõrastele tavapärased.

8. India inimestel on hämmastav võime säilitada lootus. Iga inimene usub, et kõik läheb paremaks. Parandamatud optimistid!

9. India elaniku toidusedel koosneb peamiselt köögiviljast, riisist, leivast ja maitseainetest. Tugevad ja põletavad vürtsid ongi see, mida võib lugeda kogu India köögi ühiseks teguriks. Toitu süüakse üldjuhul parema käe sõrmeotstega. Ja vasakut kätt kasutatakse tagumiku pühkimiseks.

10. Indias on tavaline, kui kaks meest käivad tänaval käest kinni. See ei tähenda, et nad on romantilises suhes, vaid on lihtsalt sõpruse märk. Teisalt, sa ei näe kunagi ühtegi paari, kes Indias avalikult oma armastust välja näitaks.

U.S.A.

Elu5-Kombed, mis võivad sind välismaal olles üllatada11. Seal maal võidakse arvele lisada kohustuslik jootraha – mis võib olla kuni 20% arvest.

12. Ühiskondlik transport ei ole üle kogu maa samaväärselt hästi arenenud ja ilma autota seal väga hästi hakkama ei saa.

13. Friikartuleid süüakse kui kõrvalrooga.

14. Ameerikast on pärit meile tulnud tuttav koheva habeme ja punase mantliga jõuluvana. Kuid erinevates osariikides on jõulude tähistamine erinev. Alaskas kaunistatakse uksed ananassidega. Washingtonis on presidendil kombeks süüdata Keskväljakul oleva kuuse tuled. Bostonis kogunevad tänavatele lauljad, kes esitavad kellukeste saatel tuntud jõululaule. Havail algavad jõulud sellega, et paat toob saarele suure kuuse, mis paigutatakse linnaväljakule. Ka jõuluvana saabub Alati paadiga. Kalifornias saabub jõuluvana aga surfilauaga.

Egiptus

Elu5-Kombed, mis võivad sind välismaal olles üllatada_Egiptus15. Vasakut kätt seostatakse kurjaga, seega võta vastu ja ulata kõike alati parema käega.

16. Egiptuses on avalikus kohas kallistamine ja musitamine täiesti aktsepteeritud, kuniks kallistajad ja musitajad on samas soost.

17. Vestluse ajal ära vehi kätega vaid hoia need paigal! Kätega vehkimine on nende jaoks ära sõnumise märk.

18. Egiptuses tähistatakse jõule 7. detsembril. Jõuludele eelneb 40 päevane paastuaeg. Jõuluõhtul lähevad kõik kirikusse ja kombekohaselt peavad nad kandma uusi riideid. Jumalateenistus lõpeb keskööl kiriku kellade helinaga. Siis minnakse koju, kus tähistatakse jõule suure pidusöögiga –  Fataga. Fata koosneb leivast, riisist, küüslaugust ja keedetud lihast. Jõuluhommikul külastatakse sõpru ja sugulasi.

Portugal

Elu5-Kombed, mis võivad sind välismaal olles üllatada_Portugal19. Ära mitte mingil juhul lisa oma söögile soola! Kui nii teed, tähendab see, et sulle antud roog ei maitse ja see võib olla vägagi otsene solvang.

20. Mitte kunagi ära võrdle ega aja segi portugaallasi hispaanlastega. Need on kaks täiesti erinevat rahvust erineva keele ja kultuuriga.

21. Sealsed inimesed söövad varajast õhtusööki, seega juba 21.30 võivad paljud restoranid suletud olla.

22. Külla minnes võta kaasa alati mõni kingitus. Perenaisele kallid lilled (mitte krüsanteemid), hea vein või mõni kallis šokolaad.

23. Võõramaallastest ärinaisi koheldakse lugupidavalt, aga kohalike seas on paljusid, kes võitlevad sealsete kohalike naiste äris osalemise vastu.

24. Süües, on viisakas jätta taldrikule natuke sööki järgi.

Venemaa

Elu5-Kombed, mis võivad sind välismaal olles üllatada_Venemaa25. Venemaal on palju ebausklikke ja nad võivad sulle märkuse teha, kui näiteks vilistad öeldes: “Ära vilista, siis raha läheb käest ära!”

26. Venemaal viibides, ole ettevaatlik lillede kinkimisega. Kollased õied tähendavad pettust või lahkuminekut. Ja väldi punaseid nelke, neid viiakase traditsiooniliselt kadunukeste haudadele või sõjaveteranidele.

27. Kellelegi külla minnes, ära kunagi eelnevalt söö kodus kõhtu täis. Külalisi oodates, valmistatakse Venemaal uhke pidusöök.

28. Naeratus ei ole seal maal kohustuslik viisakusreegel.

29. Venelased armastavad puhtust ja on väga töökad. Peavad lugu teatrist, kontserdist on külalislahked ja temperamentsed. Nad austavad vanu kombeid ja tavasid, aga kui venelastel juhtub liiklusõnnetus, siis lahendatakse see tavaliselt kaklusega. Nii nagu tihtipeale ka paljud muud erimeelsused…

Jaapan

Elu5-Kombed, mis võivad sind välismaal olles üllatada_Jaapan30. Jaapanis pesevad inimesed end ühes ja samas vannis järjest ilma vahepeal vett vahetamata. Siiski, enne seda peab dušši alt läbi käima.

31. Nad maksavad arve enne, kui alustavad söömisega.

32. Nuudleid süües on Jaapanis matsutamine täiesti tavapärane. Sest see on ainus viis maitset täielikult nautida.

33. Jaapanis ei ole tänavatel prügikaste, prügi peab kogu pika teekonna koju kaasa viima.

34. Jaapanlased on väga viisakas rahvas ja nende etikett laieneb ka pulkadega söömisele. Vastavalt Jaapani tava kohaselt peetakse halvaks kombeks, kui söögipulkadega viidatakse, mängitakse või torgitakse nendega toitu. Kui olete söömas, kasutage kandikult oma taldrikule toidu tõstmiseks pulkade teist otsa. Selle otsa kasutamine, millega endale toitu suhu pistate, on nende jaoks äärmiselt solvav, rääkimata sellest, et see on ebahügieeniline.

35. Ja ära nuuska valjult nina! Seda peetakse väga ebaviisakaks. Nii, et kui teil on vaja oma nina puhastada, tehke seda privaatselt või pöörake oma kaaslastele enne nuuskamist selg. Ja pidage meeles, vaikselt!

Brasiilia

Elu5-Kombed, mis võivad sind välismaal olles üllatada36. Kõneaega saab juurde laadida igal pool, nii supermarketites, kui ka pudi-padi poodides.

37. Brasiillased kasutavad ühte ja seda sama kergelt noogutavat žesti, kui nad tahavad öelda “Tere!,” “Head aega,” “Aitähh,” “Tere tulemast,” jne.

38. Brasiilias süüakse korraga mitmeid kõrvalroogi. Tavaliselt on selleks riis koos ubade ja kartulitega.

Itaalia

Elu5-Kombed, mis võivad sind välismaal olles üllatada39. Kui tellid cappuccino kohvi õhtul (hiljem kui 18.00), siis vaadatakse sind nagu oleksid peast segane.

40. Mitte kunagi ära lisa pastale ketšupit ega lõika seda noaga väiksemateks tükkideks!

41. Itaalias on hilinemine tavapärane. Seal ei kiirusta mitte keegi.

42. Itaallased on väga viisakad ja laitmatute kommetega. Kohtudes teevad nad musi mõlemale põsele või suruvad kätt. Viimase täiendav eelis on see, et siis on selge, et teine ei pigista parajasti peos relva.

43. Itaallased on toidukesksed inimesed ja igal võimalikul juhul istutakse koos teistega lauda. Söögikord võib kesta 2-5 tundi. Enamik itaallasi on suurepärased kokad (nii mehed, kui ka naised). Nende retseptid ei ole konkreetsed, aga stiilis “lisa näpuotsaga seda” või “vala tortsuke toda”.

44. Tähtsaim kultuurtaim on nisu, sellest valmistatakse pastat ja saia.

45. Itaallastele meeldib rääkida teistele perekonna üksikasju ja näidata laste fotosid. Pere on neile väga tähtis. Nad on sõbralikud, jutukad, ülimalt paindlikud ja mitte otsekohesed.

46. Nad võivad omavahel laua taga tuliselt tülitseda, kuid on mõne minuti pärast jälle üksmeelsed.

Dominikaani Vabariik

Elu5-Kombed, mis võivad sind välismaal olles üllatada_Dominikaani Vabariik47. Kui dominiiklane soovib küsida midagi uuesti, siis ta liigutab oma nina nii, nagu hakkaks aevastama.

48. Seal on kõik väga religioossed, seega väljendid nagu “Jeesus õpetas mind autoga sõitma.” on väga tavapärased.

49. Dominikaani Vabariigis on väga igapäevane, kui keegi jalutab tänaval lokirullid peas.

   Tai

Elu5-Kombed, mis võivad sind välismaal olles üllatada_Tai50. Pead peetakse inimese pühaks kehaosaks. Niisiis, sa ei tohi katsuda kellegi pead.

51. Kahvlit kasutatakse ainult selleks, et tõsta toitu lusikale. Kahvlit ennast suhu ei panda.

52. Paljud tailased ei oska süüa teha ja igas majas ei olegi kööki.

Saksamaa

Elu5-Kombed, mis võivad sind välismaal olles üllatada_Saksamaa53. Sellises riigis nagu Saksamaa näed, et selle asemel, et tavapäraselt käsi plaksutades aplodeerida, koputavad nad käega peale näiteks väga hea koosoleku lõppu hoopis lauale. Seal maal hoitakse plaksutamist teatri ja kontsertide jaoks.

54. Rääkides õlle joomisest, kui tahad austada Saksa tavasid, ära unusta klaase kokku lüüa ja öelda „Prost!“ Seda iga kord, kui alustad uut jooki. Ja klaase kokku lüües vaata oma kaaslasele silma, vastasel juhul öeldakse, et kannatad järgmised 7 aastat jooksul oma partneriga halba suhet!

55. Sakslased on üsna organiseeritud inimesed, kuid on aegu, mil tegelikkus ei vasta ootustele. Liitu näiteks Saksa supermarketis järjekorraga ja vaata, mis juhtub, kui avatakse veel üks kassa. Nad kiirustavad meeletu tempoga uude järjekorda! Ja kui sa ei ole piisavalt kiire, võid kassasabas oodates kulutada aega eeldatust kauem.

 

Elu5-Maria-Helena Loik

Allikad: Brightside.me, Infovaralaegas.ee, Padlet.com, Sprachcaffe.com, Ediplomat.com

Fotod: Static.independent.co.uk, Pichost.me, Picwalls.com, Pcwallart.com, Wonderfulengeneering.com

KOMMENTEERI