Elu5-Depressiooni positiivne poolLiiga palju on keskendutud depressiooni negatiivsetele külgedele ja on aeg rääkida ka sellega kaasnevast positiivsest poolest.

Ajakirjas PLoS ONE ütles Paul Andrews:

“Depressiooni on juba ammusest ajast nähtud ainult probleemina. Aga depressioon võib olla vajalik ja kasulik kohanemiseks suurte ja keeruliste küsimustega, mis arusaamist vajavad.”

Mida depressioon endaga kaasa toob? Enamasti paistab depressioon olevat nõrgestav ja kurnav. Kui sümptomid välja löövad, näivad depressioonis inimesed olevat endasse sulgunud, muutuvad laisaks ja isegi hoolimatuks. Kuid see, mis välja paistab, võib olla petlik. Põdeja peas käivad läbi mitmed mõtted, ja need kõik ei ole masendavad enesetapumõtted. Uskuge või mitte, seal toimub ka palju produktiivset. Siin on mõned näited.

1. Detailid, kirjeldused ja kordused

Elu5_depressiooni positiivsed küljedDepressioonis inimesed muutuvad vahest vaikseteks, mõnikord tundideks, päevadeks või ekstreemsete juhtumite puhul lausa nädalateks. Ja kõrvalseisjatele tundub, et nad on langenud meeleheitesse. Nii on siiani arvatud. Aja jooksul on depressiooni pimedusse aga valgust valatud. Paistab, et enesehaletsus ja kurvad mõtted ei ole ainsad asjad, mis masendunu peas keerlevad. Korratakse läbi detaile, mis inimese sellisesse olukorda viisid, iga pisiasja sellest, mis täpselt juhtus, mida kõik täpselt ja tegelikult tähendab ning kuidas sellist olukorda edaspidi vältida. Meenutatakse ja kirjeldatakse igat öeldud lauset, igat inimest ja tema käitumist. Selline enese pimedates soppides põhjalik andmete töötlemine annab depressiooni põdenud inimesele palju parema arusaamise elust. Nad hakkavad nägema asju, mida teised ignoreerivad.

2. Parem keerukates olukordades ja ülesannetes

Depressioonis inimene ei ole lihtsalt kurb, kaugel sellest. Jah, nad kannatavad selle takistuse tõttu, et neil on vaimuhaigus, kuid neil on ülivõime, mis hõlmab keerukate küsimuste mõistmist ja keerukate ülesannete täitmist. Seda tänu sellele, et nad on oma elus näinud ja kogenud mõningaid kõige traumaatilisemaid sündmusi. Paljud olukorrad, mille peale keskmisel inimesel nii öelda juhe kokku jookseb, tunduvad depressioonis inimesele kordades lihtsamad ja pingevabad. Lisaks võib ainult depressioonis inimene mõista, kuidas on sellises olukorras olla. Seega nad on võimelised aitama depressiooni all kaaskannatajaid seal, kus kõik ülejäänud on abitud.

3. Enesesse sulgumine

Elu5_depressiooni positiivsed küljed3Kui näed, et keegi sulgub endasse ja veedab aega üksinda, siis tulevad meelde ainult negatiivsed asjad. Paljude jaoks on see põhjus paanikaks või sõnatu kutse sekkumiseks. Saladus on aga see, et endasse sulgemise protsess on nagu sõiduki anduri hoiatuslamp. Selleks, et mootor ei saaks tõsist kahju, auto peatub või annab märku, et kõik ei ole korras. Mõnikord, kui autod mingi aeg sõita ei saa, ei tähenda, et nad on lõplikult rivist väljas, nad on lihtsalt ootel, et mitte veelgi suuremat kahju saada. Neid saab taas äratada. Kui vajalikud vedelikud on lisatud ja muud autoosad on normaalsesse ja tervesse olukorda tagasi toodud, saab auto jälle sõita! See on ellujäämistaktika.

4. Puhkeaeg

Endasse sulgumisega tihedalt seotud on allasurutud inimese kalduvus keskmisest veidi rohkem magada. Paljudele teistele näib kogu see liigne magamine ebatervislik, kuid tegelikult on kõik vastupidi. Vaimne haigus on kurnav ja väsitav nii vaimu kui ka keha jaoks, niisiis depressioonis inimesed kannatavad lisaks ka veel väsimuse all. Pikk puhkus võib tunduda aja raiskamisena, kuid see on vajalik keha paranemiseks ja uuenemiseks.

5. Uskumatu loovus

Elu5_depressiooni positiivsed küljed4On kirjutatud mitmeid artikleid sellest, kus on räägitud vaimselt haigete loomingulistest võimetest. Kuigi depressioon on tuntud oma mitmete negatiivsete külgede poolest, on see tuntud ka kui loominguline superjõud, mis on olnud mõnede kõige ilusamate maalide, luuletuste ja laulude loomise taga, mis eales loodud. Mõned kõige tähelepanuväärsemad kunstnikud, kirjanikud ja muusikud on kannatanud depressiooni all ja kasutanud seda seisundit, et avada enda meeltes uued piirkonnad ja uurida, mis seal elab.

6. Kõrgendatud arusaamine

Depressioon tähendab seda, et inimesel on probleeme mitmesuguste teemadega, nagu näiteks usalduse, armastuse ja mõistmisega. Kuna enamik inimesi tunnevad koos depressiooniga ka veidi ärevust, võib nende asjadega toime tulemine olla palju raskem. Aga nii öelda paranoiaga kaasneb ka kõrgendatud arusaam inimestest, kohtadest ja olukordadest. Erinevalt teistest on depressioonis inimestel oskus negatiivsust ära tunda, sest nad on seda nii palju näinud. Nad on huvitatud tõelistest tegevustest ja tõelisest motiveeritusest ning märkavad, kui millelgi puudub järjepidevus või tegelik sisu ning tähtsus. Depressioonis olemine annab sulle võime näha asju nii, nagu nad end tegelikult näitavad – valusa tõe vaatenurgast ja seejärel oskuse pöörduda ebatervislikest ning mitte nii magusalt maitsvatest olukordadest eemale.

Ashwagandha

Ashwagandha

Vabane stressistTaimne ekstrakt

Sinu heaolu tunde suurendamiseks, organismi tasakaalu viimiseks, une kvaliteedi tõstmiseks ja stressitaseme tasakaalustamiseks!

Jah, depressioonis olemine ei ole meeldiv ja tihti on kõrvaline tugi vägagi oluline (kas siis teiste inimeste, ravimite või muu näol), et välja tulla kõige hullemast. Aga ignoreerida depressiooni mitmeid positiivseid külgi ka enam ei saa. Sest depressioon annab inimesele võimaluse suureks hüppeks enesearengus ja edasises elus vastupidavam olemiseks.

Tõlge: Elu5-Maria-Helena Loik

Algne artikkel: Learning-mind.com

Pildid: Hdwallpaperviews.blogspot.com.

1 KOMMENTAAR

  1. Väga vahva artikkel. Oleks aga kena, kui järelemõtlemist ja selleks üleüldse võimeline olemist ei tembeldataks vaimuhaiguseks. Suuremat sorti probleem ühiskonnas..

KOMMENTEERI