Hinnanguliselt puutub oma elu jooksul kuseteede probleemidega kokku iga teine naine. Iga viies naine pole nende probleemidega kimpus mitte korra elu jooksul vaid korduvalt. Jõhvikatest saadav looduslik suhkur D-mannoos võib olla alternatiivseks ravi võimaluseks pidevate antibiootikumikuuride asemel.
Oled ilmselt kuulnud, et jõhvikad või jõhvikamahl on seotud kuseteede tervisega.
Kuid oled sa kunagi mõelnud, mis teeb jõhvikad nii väärtuslikuks?
Aine, mis on jõhvikate kuseteede tervist parandava kuulsuse taga on suhkur nimetusega D-mannoos. Jõhvikate toimeainet, D-mannoosi, leidub looduslikult veel sellistes puuviljades nagu õunad, pohlad, virsikud, apelsinid ja ananass. D-mannoos võib küll kuuluda samamoodi suhkrute klassi kui fruktoos, glükoos, laktoos ja sahharoos, kuid organismile mõjub see hoopis teisiti.
D-mannoosi tuntakse kui glükotoitainet, mis tähendab, et see on tervislik suhkur. Moodustades võtmeosa glükokonjugaadi molekulist, on tal oluline roll rakkudevahelises suhtluses. Glükokonjugaadid aitavad rakkudel omavahel suhelda, kattes nende pinna suhkrutaolise kihiga.
Suhkrud ei ole loodud võrdsetena: miks D-mannoos võib hoopis tervislik olla
Erinevalt sahharoosist ja fruktoosist ei mõjuta D-mannoos veresuhkru tasakaalu ega ainevahetust, kuna D-mannoosist metaboliseerub ainult väga väike kogus. D-mannoosi toime sarnaneb rohkem glükoosi omale ja glükoos on suhkur, mida kasutavad inimese kõik rakud. Kuna D-mannoos imendub glükoosist märksa aeglasemalt, ei toimi see, erinevalt glükoosist, organismi energiavaruna. D-mannoosi ei kasutata kütusena energia saamiseks.
Tänu oma ainulaadsele ainevahetusmehhanismile ei lõhustu D-mannoos enne uriiniga organismist väljutamist. Ka ei jää ta pikemaks ajaks organismi nagu glükoos. Enamus tarbitud D-mannoosist filtreeritakse läbi neerude organismist välja ja suunatakse põide kiireks eritumiseks.
See kõik seletab, miks see suhkur suudab oma ülesandeid täita ilma elundkondade normaalset talitlust muutmata.
Mida siis D-mannoos organismis teeb? Arvatakse, et tänu oma ebatavalisele keemilisele struktuurile mõjutab D-mannoos kuseteede limaskesta, takistades osakeste kinnitumist sellele.*
D-mannoosi kasu tervisele
D-mannoosi üks olulisemaid tervislikke toimeid on kuseteede tervise võimalik kaitsmine.
Mõned arstid on soovitanud D-mannoosi naiste kuseteede tervise toetamiseks juba alates 1980ndate keskpaigast. Nüüd on ka laboratoorsed uuringud nii rottidel kui ka inimestel kinnitanud, mida arstid ja patsiendid on juba aastaid teadnud.
Uuringus, kus osales üle 300 naise, kellel oli korduvalt esinenud kuseteede vaevusi, võrreldi D-mannoosi toimet kuseteede tervist toetavate tavameetodite mõjuga. Uuringus jagati naised kolme rühma:
- tavaravimeid saanute rühm
- 2 grammi D-mannoosi saanute rühm
- kontrollrühm, kes ei saanud 6 kuud mingit ravi
Ainult 15 protsendil D-mannoosirühma naistest esines seedehäireid, seevastu tavaravimite rühmas esines neid 20 protsendil. Naistel, kes ei saanud kuue kuu jooksul üldse mingit ravi, esines oluliselt rohkem haiguse kordumist kui kummaski ravi saavas rühmas.
Lisaks esines D-mannoosirühmas märkimisväärselt vähem kõrvaltoimeid kui tavaravimeid saanud rühmas.
See ja teisedki uuringud näitavad, et D-mannoosi regulaarne tarvitamine tõstab oluliselt vere mannoositaset, mis omakorda tõstab mannoositaset uriinis. Mannoosi optimaalne tase uriinis on oluline kuseteede tervise toetaja. Esmaseks eesmärgiks peakski olema ennetav hooldus ja kuseteede optimaalse tervise tagamine.
Kas D-mannoos võiks kasulik olla ka seedetrakti tervisele?
D-mannoos seostub paljudel eelkõige kuseteede tervisega. Kuid sellel ainulaadsel suhkrul võib olla ka muid soodsaid kõrvalmõjusid.
Mõnede uuringute andmetel võib D-mannoos olla ka kasulik prebiootikum. Prebiootikumid on ained, mis soodustavad kasulike bakterite kasvu soolestikus. D-mannoos võib tervisele kasulik olla ka kasulike bakterite arvukuse suurendajana.
On ka tõendeid, et D-mannoos aitab seedekulglat kaitsta lektiinide eest. Lektiinid on ubades, seemnetes, teraviljas ning isegi mõnedes köögi- ja puuviljades leiduvad valgud. Lektiinid on seedimisele parajaks koormaks, kuna ei lagune ei maomahla ega seedeensüümide toimel.
Uuringud on näidanud, et D-mannoos aitab lektiine siduda ja blokeerida ega lase neil sooleseinaga reageerida ega seda kahjustada.*
Miks jõhvikamahl ei pruugi olla parim D-mannoosi allikas
Paljud naised kinnitavad, et jõhvikamahla joomine on nende kuseteede tervise pant, kuid on see ikka nii?
Jõhvikas on oma olemuselt äärmiselt hapu, seetõttu tuleb jõhvikamahla maitsvaks muutmiseks lisada sellele suures koguses suhkrut, suure fruktoosisisaldusega maisisiirupit või teisi magusaineid, sh kunstlikke magusaineid. Vähesed peavad lahjendamata ja magustamata jõhvikamahla joodavaks.
Magustatud jõhvikamahl aga võib rohkem kahju kui kasu tuua, kuna teiste suhkrute negatiivne mõju nullib D-mannoosi kasuliku toime. Kui suhkrud, nagu fruktoos ja sahharoos, toidavad kuseteedes soovimatuid sissetungijaid, siis mannoos toimib pigem kaitsjana.
Ja veel, D-mannoosi ehk aktiivse toimeaine sisaldus jõhvikamahlas on väike.
Puhas D-mannoos on ligi 10 kuni 50 korda tugevama toimega kui jõhvikas.
Vastavalt uuringutele on kuseteede tervise toetamiseks vajalikku D-mannoosi kogust ainult jõhvikatest raske kätte saada. Seetõttu on kasulik toetada ja kaitsta oma urinaaltrakti tervist kasutades D-mannoosi 100% pulbrit.
2010 aastal sai D-mannoos ühe USA juhtiva toidulisandiajakirja Better Nutrition parima toidulisandi tiitli. Oma piisavalt õrna toime tõttu sobib D-mannoos igapäevaseks kasutamiseks kuseteede tervise toetamisel.
Optimaalne kuseteede tervis algab tervislikust eluviisist
Mida veel on võimalik teha tervete kuseteede nimel lisaks D-Mannoosi võtmisele? Kuna naistel esineb kusteede probleeme märksa sagedamini kui meestel, on järgnevad hügieenisoovitused suunatud naistele.
- Joo piisavalt puhast, filtreeritud vett terve päeva vältel. Uriini värvus näitab, kas oled joonud piisavalt vett. Mida heledam, seda parem.
- Kui tunned vajadust urineerida, tee seda, ära lükka tualettiminekut edasi.
- Pühi ettevaatlikult eestpoolt tahapoole.
- Eelista duši all pesemist vanniskäigule.
- Väldi kuuma vanni ja mulllivanni.
- Kuiva õhuga infrapunasaun on parim.
- Puhasta intiimpiirkond enne seksuaalvahekorda.
- Ära kasuta keemilisi hügieenipihuseid ega teisi hügieenitooteid, mis võivad intiimpiirkonda ärritada, sh lõhnastamata naturaalsest puuvillast tampoonid.
- Kasuta pleegitamata ja lõhnastamata tualettpaberit.
- Eelista tualettpaberi kasutamisele bidee kasutamist.
Järgides neid nõuandeid ja kasutades regulaarselt D-Mannoosi toidulisandit, on kuseteedes võimalik luua heade bakterite kasvu soodustav ja tervist toetav keskkond. Siin pole küsimustki. Ennetus on tervete kuseteede pant!
Elu5
Algne artikkel: Dr.Mercola.com