Elu5 - Pealkiri - ortoreksiaOrtoreksia on söömishäire, mille puhul ülehinnatakse tervisliku toitumise tähtsust sellisel viisil, et see hakkab domineerima inimese käitumist igas eluaspektis kuni tervisekahjustusteni välja.

Ortoreksia on suhteliselt uudne söömishäire, mille puhul tervislik toitumine muutub kinnisideeks.

Erinevalt anorektikust või buliimikust, ei ole ortorektiku puhul peamine toidu koguste piiramine vaid väga range toidu kvaliteedi järgimine.

Ortoreksia sümptomid?

  • Ortorektik on inimene, kes järgib pingsalt tervisliku toitumise reegleid, kuid need reeglid ei pruugi olla tõenduspõhised vaid tema enda väljamõeldud.
  • Tuntakse suurt muret toidu kvaliteedi üle või arvatakse, et mingid tavapärased toiduained teevad tervisele liiga.
  • Näiteks võib ortorektik võtta kinnisideeks, et kõik nisutooted on kurjast või kõik toidud, mis sisaldavad rasva on tervisele mingil määral kahjulikud. Sellest tulenevalt hakkab ortorektik enda toitumist äärmuslikul kujul piirama ja võib oma toidusedelist eemaldada lausa terveid toidugruppe.
  • Tervislikust toitumisest saab selle inimese jaoks domineeriv mõtteviis.
  • Enda söömisi planeeritakse ette mitmeid päevi ja sellele kulutatakse oluline vaimne ressurss. Toitumisreegleid järgitakse äärmise distsipliini ja kõrge tahtejõuga, mis võib oma olemuselt sarnaneda rituaaliga.
  • Libastudes tuntakse tugevat süütunnet, mis võib lõppeda veelgi rangemate reeglite rakendamistega või “enesekaristamistega”, kus tegeletakse väga intensiivse treeninguga või paastutakse.
  • Samas ollakse uhked enda toitumisviisi üle ning väga kriitilised teiste toitumise üle, püüdes selgitada ka neile enda tõekspidamisi kui ainuõigeid.

ortoreksia põhjused

Ortoreksia põhjused?

Ortoreksia võib alguse saada normaalsest soovist parandada oma tervist läbi tervislikuma toitumise. Eesmärgid võivad olla erinevad nagu näiteks:

  • toetada enda tervist kui põetakse mõnda kroonilist terviseprobleemi nagu toidutalumatus või allergia,
  • soovist kehakaalu langetada,
  • või lihtsalt investeerida enda tulevikku läbi tervislikuma eluviisi.

Probleem võib olla ja tavaliselt ka on mitmetahulisem, mille tõttu võivad tekkepõhjused olla kombinatsioon perekondlikest harjumustest, sotsiaalsetest trendidest, majanduslikest probleemidest ja paljust muust.

dieet ortoreksia

Samas tuleb aru saada ja eristada, et kui inimene on hakanud toituma tervislikumalt ja sellest saab tema jaoks normaalne tervisele kasulik rutiin ilma et see muutuks kinnisideeks, siis ei peeta seda söömishäireks.

Probleemiks muutub see siis, kui suur osa ajast kulub sobivate toitude leidmisele ja ollakse antud valikus äärmuslikud. Kogu elu ülekandmine söömisakti teeb ortoreksiast haiguse ning dieedi kinnisidee hakkab segama igapäevaelu.

Samuti tuleb arvesse võtta, et inimesed on tänapäeval ümbritsetud üha rohkema informatsiooniga, mis käsitleb erinevate toidugruppide negatiivset mõju organismile. Sageli tehakse tehakse nö “cherry picking” ehk valitakse enda tõekspidamiste järgi välja mõned “turvalised” toiduained, mille tõttu jääb menüü ühekülgseks.

väsimus

Ortoreksia tagajärjed?

Peamine probleem ortorektikutel seisneb vaimse tervise häires, kuid see võib päädida ka füüsilise tervise kahjustusega. Kui range dieedi tagajärjel on toidusedel jäänud väga üksluiseks, siis varem või hiljem tekivad ka terviseprobleemid.

Esimesed tundemärgid ebapiisavast toitumisest on väsimus, nõrkus ja muud terviseprobleemid, mis tekivad eelkõige kalorite vaesusest, kuid ka elektrolüütide, mikro- ja makrotoitainete düsbalansist.

Samas on tegu siiski peamiselt vaimse tervise probleemiga, kus inimese väärarusaam tervislikust toitumisest on muutunud tema kinnisideeks ja see hakkab segama tema igapäevaelu.

Sellise inimese elu võib muutuda kardinaalselt ennekõike sotsiaalses elus, kus näiteks  ortorektikud ei ole võimelised valima endale toitu väljas einestades, sest nende arusaamise järgi sisaldab see palju rasva, saaste- ja lisaaineid.

Selle tulemusena võõrduvad nad oma tavapärasest sotsiaalsest elukeskkonnast ega pruugi enam läbi saada enda lähedaste ega ka kolleegidega.

Suureneda võib ka ärevustunne, lisaks pidev muretsemine ja sundmõtted.

Samuti võib see mõjutada nende majanduslikku seisundit, kus ostetakse vaid kõige kõrgema kvaliteediga toiduaineid mis tihti võivad olla ka kõrgema hinnasildiga.

doktor_emo või perearst

Ortoreksia ravi?

Söömishäirete puhul on üleüldiselt kõige kõrgema raviefektiivsusega võimalikult varajane sekkumine. Ravi tuleks alustada niipea, kui antud häire on vastava ala spetsialistide toel kindlaks tehtud. Nii nagu ka muude tervisehädade puhul, on raviteekonda mõistlik alustada perearstist.

Samas on ortoreksia suhteliselt uus söömishäire ja paljud perearstid ei pruugi seda haigust tunnistada või osata diagnoosida.

Siiski on nad tervishoiutöötajad ning õppinud lahendama tervisealaseid probleeme ja saavad patsiendi vajadusel ka spetsiifilisema arsti juurde suunata. Kindlasti võiks raviteekonnal olla kaasatud ka vaimse tervise spetsialist nagu nt psühhiaater või psühholoog.

perearst

Kuna ortoreksia all kannatajad on keskmisest terviseteadlikumad inimesed ning uhked oma dieedi üle, siis on asjakohane kaasata ravimeeskonda ka toitumisteadlane, kellel on vastaval alal erialane väljaõpe ja seega ka autoriteet.

Ravi sarnaneb suurelt anoreksia raviga, aga kuna ortorektikud hoiduvad kiivalt „keemiast“ ja muudest nende arvates ohtlikest ainetest, siis on ka antidepressantide manustamine mõnevõrra raskendatud.

Kui tundub, et olukord on väljunud kontrolli alt, siis on tähtis küsida abi. Samuti on oluline pöörata kõrvalseisjana tähelepanu, kui tuvastad oma lähedasel eelnevalt kirjeldatud käitumisviisi. Tegu on terviseprobleemiga ja nii nagu gripi puhul pöördume tervishoiuspetsialisti poole, on ka siin sama teguviis igati õigustatud.

Elu5 – Ragnar Vaiknemets

Allikad:

  1. The National Eating Disorders Association – orthorexia
  2. Healthline – Orthorexia: When Healthy Eating Becomes a Disorder
  3. Eating behaviours – On orthorexia nervosa: A review of the literature and proposed diagnostic criteria
  4. Eating and weight disorders – Definition and diagnostic criteria for orthorexia nervosa: a narrative review of the literature.

Pildid: Pexels.com, Pixabay.com

KOMMENTEERI