Elu5 - Toidulisandite vajalikkus treeningute tõhustamiseks, müüt või tegelikkus. Kohvi kui rasvapõletajaKohvi – paljudele on see igapäevane energiasüst, ilma milleta ei kujutaks hommikut ettegi. Kohvi on üks populaarseimaid jooke kogu maailmas ja see ei tohiks tulla üllatusena kellegi jaoks.

Üks aktuaalne teema mille üle endiselt diskuteeritakse on aga kohvi mõju tervisele ja üllatusena võib tulla tõsiasi, et kõnealune jook on tugevalt esindatud just fitness maailmas.

See võib tunduda täiesti triviaalsena, kuid tegelikkuses on kohvi vägagi asjalik lisand, mida kasutada treeningute tõhustamisel.

Kohvi üks esimesi kasutegureid ongi just tema ergutav toime. Tõstes adrenaliini tootmist, annab see meile ajutise võime olla rohkem keskendunud ja peletab sedasi ära ka väsimuse. Kuna adrenaliin mõjutab otseselt närvisüsteemi, tõuseb ka treeningute efektiivsus.

Peale selle sisaldab kvaliteetne kohvi ka antioksüdante, vitamiine ja mineraale. Toitumisspetsialistid spekuleerivad isegi, et tänu läänelikule toitumisviisile on meie igapäevasesse menüüsse anitoksüdante nii vähesel määral alles jäänud, et enamus nendest saadaksegi just kohvijookidest.

Peab mainima ka veel ühe huvitava kohvi eelise ja selleks on treeningjärgse lihasvalu oluline vähenemine. Lihasvalu on probleemiks paljude ebaregulaarselt treenivate inimeste jaoks, aga tänu kohvi joomisele võib see väheneda isegi kuni poole võrra.

Ecosh Life_httpsecosh.eetoodemagneesium-glutsinaatMida ehk vähem teatakse on see, et kohvi omab ka nö rasva põletavat efekti. Nii väidetakse tihti ka erinevate dieeditablettide kohta, kuid tegelikult on kohvis leiduv kofeiin üks väheseid looduslikke ühendeid, mis seda reaalselt ja tõendatult ka teha suudab.

Seepärast sisaldavad kofeiini ka peaaegu enamus rasvapõletus tooteid, sest see aine kiirendab ainevahetust piisavalt olulisel määral.

Kofeiini sisaldavad sisuliselt ka kõik preworkout ehk enne trenni tarbimiseks mõeldud tooted, millede peamine eesmärk ongi ergutada. Neis leidub peale kofeiini muidugi ka kõike muud, kuid tõenduspõhisust on tollede teiste ainete kohta ausalt öeldes üsna vähe.

Seega kuna kofeiin on üks peamisi töötavaid toimeaineid, siis soovitangi juua pigem kvaliteetset kohvi. Seal leidub ka teisigi kasutegureid. Võib lausa minna kergema vastupanu teed ning osta apteegist kofeiini tablette.

Tablettide söömine ergutuse eesmärgil võib tunduda äärmuslik, kuid toimeaine on toimeaine, vahet pole mis kujul see esineb. Olen mõlemaid variante isiklikult proovinud ning võin käsi südamele pannes öelda, et minu jaoks kaotas preworkout toote ostmine täielikult mõtte. Hinnavahe kofeiini tablettide ja preworkout toodete vahel on lihtsalt nii suur ja tekkis küsimus, et mille eest ma maksan hingehinda, kui kasutegur on võrdväärne?

kohvi ja sigaretOn leitud isegi, et kohvi omab kaitsvat efekti mitmete neuroloogiliste ja metaboolsete haiguste vastu. See on huvitav seetõttu, et varasemalt on kohvijoojaid seostatud suurema suremusega. Siiski teatakse nüüdseks, et seos tuleneb suuresti just sellest, et kohvijoojad kipuvad olema ka suitsetajad. Sigaret aga, on teada ja tuntud kui eluiga vähendav tegur.

Neuroloogilisi kasutegureid on kohvi puhul silmatud juba pikemat aega. Need tulenevad tõenäoliselt antioksüdantide suurest kogusest, kuid ka kofeiini ergutavast toimest. Seal ei pruugi küll olla nö otsest mõju vaid seos on pigem kaudne. Kõlab ju ratsionaalselt, et kui kohvijoojad on erksamad ja kasutavad oma aju eesmärgipäraselt just enesearendamist silmas pidades, siis on samuti ka mälufunktsioonid tõhusamad.

Seetõttu soovitatakse eakatel dementsuse ja Alzheimeri eemale peletamiseks lahendada ristsõnu ja hoida end tegevuses kognitiivselt väljakutsuvate ülesannetega.

See, et kohvi omab kaitsvat efekti selliste metaboolsete haiguste nagu diabeedi, maksatsirroosi või metaboolse sündroomi eest, on samuti omamoodi põnev avastus. Arvestades joogi populaarsust, vajaksid need mõjud kahtlemata edasist uurimist.

Välja on toodud veel mitmeid erinevaid kasuteguritena ilmnevaid tugevaid seoseid. Näiteks on leitud, et juues regulaarselt kohvi, on ka vaimsed tervisehäired raskemini tulema. Haigus nagu depressioon on tänapäeval vägagi sagedane nähtus ning sellest lähtuvalt on ka suitsiidide statistika murettekitavalt suurte numbritega.

kohvi tervislikkusTeadurid spekuleerivad, et kohvi positiivse ja kaitsva mõju põhjus võib tuleneda tänu kahele tegurile. Esiteks läbi kofeiini ergutava toime, mis lihtsustatult seletades võib anda rohkem jaksu tegutsemiseks. Teine variant on veidi üllatav. Nimelt on kohvil tõenäoliselt antidepressantidega sarnane toimeviis, mis pärsib teatud neurotransmitterite langust.

Soovides osa saada kõikidest eelmainitud kasuteguritest, siis peab lähenema teemale tervikuna ja mitte keskenduma selles leiduvatele üksikutele toimeainetele.

Korraldatud uuringute raames on vaadatud ka teisi kofeiini sisaldavaid jooke nagu tee ja isegi cola, aga kahjuks pole suudetud näidata samu kasutegureid samaväärsel tasemel.

Hoolimata nendest ja veel mitmetest mainimata jäetud positiivsetest mõjufaktoritest tuleks päevas siiski piirduda maksimaalselt 4 tassiga (mõistlik tassi suurus). Hilja õhtul ei ole soovitatav kohvi tarbida, sest see võib põhjustada unehäireid. Kohvi diureetilist toimet ei ole vaja karta kuna see on koguseid arvestades väga nõrk. Seega üks kvaliteetne espresso enne trenni, ei ole üldse halb idee!

Elu5 – Ragnar Vaiknemets

Fotod: Pexels.com, Pixabay.com

KOMMENTEERI