Palju on räägitud lapse saamisest ja loote ning ka juba ilmale tulnud imiku tervisest, kuid üllatavalt vähe on kajastatud viljatuse teemat – probleemi, kus lapse tegemine ei pruugi üldse õnnestudagi.

Siiski, tegu on tänapäeva ühiskonnas kasvava murekohaga.

Modernne meditsiin on küll leidnud kunstliku viljastamise näol probleemile lahenduse ja see on juba üsnagi levinud protseduur, kuid ei garanteeri pere kasvu igal korral. Niisamuti, kunstlik viljastamine võib küll lahendada olukorra mõne pere jaoks, kuid ei lahenda probleemi põhjuseid kõikide jaoks.

Mis on siis see, mis võib põhjustada raskusi järglaste saamistega? Ja miks oleme kõige selle kõrval sageli ära unustanud elustiili?

Tervist negatiivselt mõjutav elustiil põhjustab enamuse haigustest. Miks arvata, et see ei mõjuta ka meie paljunemise võimekust?

viljatus ja viljakusViljatuse levimus

Erinevad uuringud on leidnud erinevaid tulemusi. Üks enimlevinuid viljatuse statistikaid ütleb, et probleeme seoses viljatusega kogevad ülemaailmselt kokku umbes 15% paaridest. Samas oleneb see suuresti ka sellest, kuidas on statistika arvutatud ning ka maailmajaost.

Nt on Aafrika ja Ida-Euroopa riikides suurem viljatuse osakaal kui mujal riikides.

Teisest küljest on paljude regioonide statistika üldse puudulik. Kõiguvad ka meeste ja naiste viljatuse osakaalud. Siiski, üldiselt on levinud arvamus, et viljatusega seotud probleemid esinevad meestel ja naistel suhteliselt võrdses mahus ehk 50:50.

Igal juhul, on Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) välja kuulutanud viljatuse kui globaalse terviseprobleemi ning sellest tulenevalt vajab see ka aktiivset sekkumist.

viljatus ja munasarjadNaiste viljatuse peamised põhjused

Viljatust võivad põhjustada väga mitmed ja erinevad põhjused. Naistel on levinumateks põhjusteks:

1. Erinevad ovulatsiooni probleemid.

  • Polütsüstiliste munasarjade sündroom – (lühend PCOS) on naistel esinev sisesekretsiooninäärmete hormonaalne häire.
  • Kilpnäärme talitlushäired – nii ületalitlus kui ka alatalitlus võivad häirida ovulatsiooni.
  • Enneaegne munasarja vaegtalitlus – olukord, kus munasarjade talitlus häirub enne 40ndat eluaastat.

polütsüstilised munasarjad ehk polütsüstiliste munasarjade sündroom PCOS2. Operatsioonide tüsistused

Vaagnapiirkonna operatsioonide tagajärjel võib üks tüsistustest olla munajuhade kahjustumine, mille tõttu on munasarjade ja emaka vahel olev teekond katkenud. Samuti võib emakale tekkida ulatuslik armistumine.

3. Emakakaela limaskesta probleemid

Ovuleerimisel muutub limaskesta eritatud lima õhemaks, mis teeb spermatosoidil liikumise lihtsamaks ning soodustab seega ka viljakust. Kui limaskestad on häiritud, langeb ka viljakus.

4. Fibroidid ehk müoomid

Need on emaka lihaskihist tekkivad healoomulised moodustised, mis ei kuulu kasvajate hulka. Teatud juhtudel võivad nad blokeerida munajuhasid ning pärssida viljakust.

5. Endometrioos

Endometrioos on haigus, mille puhul emakaõõnt vooderdav limaskesta (endomeetriumi) kude kasvab ja toimib väljaspool emakat. Selle tagajärjel võivad kahjustuda munasarjad või munajuhad.

6. Seesmiste suguelundite põletik (PID – pelvic inflammatory disease)

Emaka, munajuhade, munasarjade või kogu väikese vaagna põletik, mis on sinna levinud tupest ja emakakaelast. Põletiku tagajärjel võivad kahjustuda ja armistuda munajuhad, mis teeb rasestumise väga raskeks.

ravimid7. Ravimite mõju

Mittesteroidsed põletikuvastased valuvaigistid (nt ibuprofeen, aspirin) võivad pikaaegsel kasutamisel või kuritarvitamise tagajärjel raskendada rasestumist.

Samuti võivad munasarjad kahjustuda keemiaravi tagajärjel.

Ka teatud neuroleptikumid, mida kasutatakse psühhoosi ravimisel võivad põhjustada kuupuhastuse ärajäämisi ning rikkuda regulaarset tsüklit, mille tõttu väheneb ka rasestumise tõenäolisus.

spermatosoididMeeste viljatuse peamised põhjused

1. Seemnevedeliku häire

Meeste viljatuse üks peamiseid põhjusi on seemnevedeliku halb kvaliteet ning see võib olla tingitud ka vedeliku vähesusest. Sel juhul ei liigu spermatosoidid piisavalt ning on ebahariliku ehk mittenormaalse kujuga.

2. Munandid

Munandid toodavad ja hoiustavad seemnevedelikku. Seega kui nendega peaks midagi juhtuma nagu nt mõni trauma, siis võib läbi vigastuse kannatada ka viljakus. Samas võib tegu olla ka operatsiooni või haiguse ja tüsistusega.

Munandivähi tagajärjel võidakse eemalda mõlemad munandid, mille tõttu jäädakse automaatselt ka viljatuks. Tegu võib olla ka kaasasündinud munandite tööd häiriva haigusega.

posttraumaatiline stressihäire, sümptomid ja ravi3. Ejakulatsiooni probleemid

Meestel võib olla probleeme ejakulatsiooniga, mille tõttu ei väljutata ka seemnevedelikku. Tegu võib olla lihtsalt erektsiooniprobleeemiga.

Kuid ka sellel võivad olla nii vaimse tervise alatooniga, kui ka orgaanilised ehk füüsilise tervise probleemidest tingitud põhjused. Impotentsus võib seega olla nii osaline, kui ka täielik.

4. Hüpogonadism

Hüpogonadism on mehe organismi muutus, mille puhul munandid ei tooda enam piisavalt testosterooni. Vähese testosteroonitaseme tagajärjel on häiritud ka spermatosoidide loomine.

rase naineElustiil kui üks viljatuse varjatud põhjuseid

Viimastel aastakümnetel on viljakuse probleemid rahvatervises üha teravam probleem.

Esmalt seetõttu, et enamjaolt valitseb heaoluriikides vananeva rahvastiku mure, kus uusi inimesi ei sünni enam nii palju kui varem ning keskmine oodatud eluiga suureneb. See teeb sellest ka majandusliku probleemi.

Teiselt seetõttu, et elustiilihaigused on üks peamine rahvastiku tervist alandav põhjus.

Eelkõige ebatervislik toitumine (üleliigne kehakaal), meelemürkide nagu alkoholi ja tubaka tarvitamine ning vähene liikumine.

viljatusNeed tegurid on ühed peamised, mis panustavad südame-veresoonkonna haiguste, hingamiselundkonna haiguste ja kasvajate tekkesse.

Pole siis imestama panev, et ka viljakus negatiivselt mõjutatud.

Juba pikemat aega on teada, et meeste viljatuse üheks suurimaks teguriks on sperma kvaliteedi märkimisväärne langustrend, mida omistatakse just muutunud toitumis- ja liikumisharjumustele.

LDL kolesterool ehk halb kolesteroolViljakus – mida saad selle parandamiseks ise ära teha?

Viljatus ja ülekaal

Hiljuti kaitstud Eesti doktoritöö Dr. Kristel Ehala-Aleksejev poolt leidis, et meeste viljatus on seotud ülekaaluga.

Veelgi, tema uuring on esimene maailmas, mis leidis seose, et meeste ülekaalu ja kõhuõõnesise rasvumise negatiivne mõju on suurem väiksema munandimahuga meestel ning, et meeste viljakus langeb olulisel määral, kui mees tarvitab ülemääraselt alkoholi ja tema maksaensüümid on tõusnud (GGT).

Värske doktori sõnul ülekaal üldisemalt mõjutab hormonaalset tasakaalu, mis väljendub eelkõige testosterooni taseme languses.

Selleks, et tõsta testosterooni taset looduslikul moel sobib hästi harilikku kuradisarve (Tribulus terrestris) sisaldav Testoboost. Samas on teada, et üleliigne kehakaal ja alkohol mõjutavad negatiivselt ka naiste fertiilsust.

Viljatus ja igapäevased hügieenitarbed

Eriti just meeste jaoks on mitmed igapäevastes hügieenitarvetes sisalduvad ained ohtlikud, kuna need ajavad segamini hormonaalse tasakaalu ning soodustavad naissuguhormoonide tootmist. Loe sellest täpsemalt meie varasemast artiklist.

Mürkained alkohol ja suitsetamineViljatus ja suitsetamine

Teine suur elustiilist tulenev pahe on suitsetamine. Suitsetamine tapab, sellega peaks olema kõik öeldud. Kuid kui sellest ei piisa, siis teadke, et see tapab ka munasarju ning alandab sperma kvaliteeti.

Viljatus ja kehaline aktiivsus

Kehaline aktiivsus on viljakuse seisukohast väga oluline, sest see mitte ainult ei aita tagada normaalset kehakaalu, mis on otseses seoses viljakusega, vaid aitab läbi kehalise võimekuse tõstmise hoida ka üldtervist.

Nimelt, lihasjõudlus on üldtervisega väga tugevas seoses, seega on tungivalt soovitatav tegeleda sihipäraste füüsiliste tegevustega nagu näiteks regulaarsed kehalised treeningud.

Samas ei soovitata ka liigselt üle treenida, sest nii on oht mõjutada oma hormoonide talitlust negatiivselt. Kõige mõistlikum on lähtuda riiklikest soovitustest.

spa, saun ja kuumusViljatus ja kuumus

Meile kui saunarahvale võib see tulla halva uudisena, kuid üldiselt ei soovitata meestel meeletult kuumades ruumides pikalt viibida. On alust arvata, et kui munandid on pikka aega liigsele soojusele eksponeeritud, siis langeb ka seemnevedeliku tootlus.

Selline negatiivne efekt kestab isegi kuni 30 päeva peale kuumas keskkonnas viibimist.

Seega soovitatakse saunas ja tünnisaunas käigud viljastamise perioodil vahele jätta.

Viljatus ja turvaline seks

Turvaline seks kuulub samuti hea viljakuse tavadesse, sest seksuaalsel teel levivad haigused nagu klamüüdia ja gonörrea alandavad fertiilsust eriti just naistel.

stressViljatus ja vaimne tervis

Vaimse tervise heaolu on meie elukvaliteedile äärmiselt oluline. Liigne stress ja vähene ning katkendlik uni tekitavad kehas hormonaalse kaose, mille tõttu alaneb ka lapse saamise võimalus.

Kui siia võrrandisse lisada ka veel liigne kogus kofeiini (>200mg), siis alaneb see võimalus veelgi. Looduslikul moel liigse stressiga toime tulemiseks võid proovida Ashwagandha juure ekstrakti.

Viljatus ja keskkond

Keskkond mängib meie tervises olulist rolli. Mõjutatud on nii vaimne (müra, liiklus) kui ka füüsiline tervis (õhusaastatus, pestitsiidid, raskemetallid), mis omakorda mõjutavad ka meie reproduktiivtervist.

Eemaldada kõik keskkonnast tulenevad ohud on ebarealistlik, kuid vähendada nende mõju kas või ühe kaupa on pikemas perspektiivis tervise seisukohast oluline võit.

perekondKokkuvõtteks

Väga palju tegureid meie elus on sisuliselt puhas juhus ehk me ei pruugi suuta nende tekkevõimalust mingi valemiga mõjutada. Kui tundub, et viljastamine esimese hooga ei õnnestu, siis ära heida meelt.

Pooltel juhtudel õnnestub rasestumine esimese kuue kuu jooksul. 80% paaridest õnnestub see aasta jooksul ning 90% juhul kahe aasta jooksul.

Kui selle aja peale on endiselt raskusi, siis on soovitatav käia meeste- või naistearsti juures kontrollis. Samas tuleks viljeleda üleüldist tervislikku eluviisi, sest nagu eelnevast tekstist järeldada võime, on palju ka meie endi kätes.

TESTOBOOST

Elu5 – Ragnar Vaiknemets

Pildid: Pexels.com, Pixabay.com

KOMMENTEERI