Mis on vistseraalne rasv ja miks inimene, kellel on nii öelda õunakujuline vorm peaks muretsema rohkem kui inimene, kellel on pirnikujuline kehavorm? Nimelt, õunakujulistel ladestub rasv rohkem kõhupiirkonnas ja suurem osa sellest kõhuõõnes.
Too kõhupiirkonnas olev vistseraalne rasv on aga rasvkude mis asub elutähtsates organites ning nende vahelises ruumis ja selle liigne kogus kahjustab tervist oluliselt.
Pirnikujulistel ladestub rasv peamiselt puusadele ja reitele ning on enamasti subkutaanne ehk vaid nahaalaune rasv.
Õnneks on vööümbermõõdu ja koos sellega ka vistseraalse rasva vähendamiseks tõhusaid meetmeid.
Sellest artiklist leiad mitmeid lihtsaid nippe, mida saad järgima hakata juba kohe!
Miks on vistseraalne rasv sinu tervisele ohtlik?
See on ainevahetuslikult aktiivsem kui subkutaanne ehk nahaalune rasvkude.
- Vistseraalne rasv vabastab toksiine, mis satuvad vereringesse ning lõpuks südame koronaararteritesse. Antud toksiinid soodustavad põletiku teket.
- Põletiku kuhjuv kahjutegur soodustab nt veresoonte ja koronaararterite lupjumist, mille tagajärjel tõuseb südamelihase infarkti tekkerisk.
- On leitud, et põletiku koormus ja vabad rasvhapped kuhjuvad maksas, mille tõttu tõuseb rasvunud maksa ja II tüübi diabeedi risk.
- Suurenenud vööümbermõõt, mis on vistseraalse rasvkoe üks markeritest, on suhkurtõve, südame-veresoonkonna haiguste ja teatud vähktõvede üheks peamiseks riskiteguriks.
12 nippi kuidas vabaneda vistseraalsest rasvast
1. Söö vähem süsivesikuid
Süsivesikutevaesed toidud aitavad ennetada ja vähendada rasva osakaalu kehas ning sh vistseraalset rasva. Uuringud on näidanud, et ketogeensed dieedid on efektiivsed langetama vistseraalse rasva protsenti keha kogukaalus.
2. Liiguta end rohkem ja vistseraalne rasv hakkab imeväel kaduma
Liikumine põletab kaloreid. Mida intensiivsemalt ja pikemalt end liigutada, seda rohkem ja kauem põletame kaloreid. Uuringud on leidnud, et kui kombineerid tervisliku toitumise koos aeroobse kehalise treeninguga on see tõhus viis vistseraalse rasva vähendamiseks. Mida intensiivsem aeroobne tegevus, nt sprintimine, seda tõhusam.
3. Söö rohkem kiudaineid
Tarbides rohkem kiudaineid, on meie seedimine parem ning kõht püsib kauem täis hoides sedasi vaos ka isusid. Kokkuvõttes vähendab see kehakaalu tõusu. Kui su toidusedel ei sisalda piisavalt palju kiudaineid, siis on mõistlik toitumine üle vaadata ja korrigeerida vastavalt, kuid abi saab ka toidulisanditest.
4. Söö rohkem valku
Tarbides rohkem valku on võimalik, et väheneb ka vistseraalse rasva osakaal. Valgutihedad toidud aitavad hoida täiskõhutunnet kauem, mille tagajärjel ei tarbi me liigselt kaloreid. Ligi 24 000 osalejaga uuring leidis, et süües regulaarselt valgurikast toitu, on kehamassiindeks keskmisest madalam ning sh ka vööümbermõõt väiksem (vistseraalse rasva marker).
5. Söö vähem lisatud suhkruga toitusid
Lisatud suhkur on suhkur, mis ei esine toidus loomulikul kujul vaid on lisatud toidule eraldi juurde. Uuringud on näidanud, et inimesed, kes söövad toitu, mis sisaldavad lisatud suhkruid, omavad kõrgemat vistseraalse rasva osakaalu kui inimesed, kes tarbivad vähem.
6. Söö rohkem probiootilisi toitusid ja vistseraalne rasv saab löögi
Sinu mikrobioom moodustab olulise osa sinu tervise tagamisel. Mitmed uuringud on näidanud, et kui tarbid probiootikume, aitab see vähendada vistseraalset rasva. Probiootikume saad toitudest nagu keefir, kimchi, hapukapsas, kuid ka läbi toidulisandite.
7. Piisav arv unetunde
Piisav uni on meie hea tervise soodustamisele ja hoidmisele ääretult tähtis. Proovi saada regulaarselt 7-8h und. Uuringud on näidanud, et saades regulaarselt vaid 1h vähem und, on vistseraalse rasva kogus suurem. Loe une tähtsusest rohkem siit!
8. Väldi transrasvu
Transrasvad on su tervisele üle mõistuse halvad. Ühtlasi on nende tarbimisega seotud ka kõrgem vistseraalse rasva osakaal. Õnneks on see riiklikult reguleeritud, kuid ka sina võiksid oma panuse anda ning olla teadlikum mida ja mis kogustes sööd. Transrasvu sisaldavad erinevad snäkid, margariin (just margariin mitte või), fritüüritud toidud, valmistoidud ja kondiitritooted.
9. Vähenda stressi
Kestev ja süvenev stress on su tervisele hävituslik. Uuringud on näidanud, et krooniline stress hoiab kortisooli taset (stressihormoon) pidevalt kõrgustes, mille tõttu kannatab nii üldtervis kui ka vööümbermõõt. Vähenda stressi töökoormuse arvelt ja tegele rahustavate tegevustega nagu meditatsioon, jooga ja veeda rohkem aega perega.
Saadaval on ka looduslikke stressi leevendavaid toidulisandeid, nagu näiteks Ashwagandha juur, mis väidetavalt võib pikendada ka eluiga. Loe lähemalt siit, mis on läbipõlemissündroom ja kuidas seda ära tunda!
10. Tarbi vähem alkoholi
Alkohol on meie tervisele halb alates esimesest sõõmust ning selle negatiivne mõju kasvab tarbitava koguse ning ajaga. Samas on neil, kes tarbivad alkoholi keskmisest rohkem ja regulaarsemalt ka suurem vööümbermõõt.
Samuti sisaldab alkohol võrreldes teiste süsivesikutega ka rohkem kaloreid – 7kcal/1g kohta võrreldes 4kcal/1g (süsivesik). Loe alkoholi kahjustavast mõjust rohkem siit.
11. Proovi intervall paastumist
Uuringud on näidanud, et see toitumisstrateegia võib aidata vähendada vistseraalset rasva. Kõige populaarsem on paastuda ööpäevas 16h ja siis süüa vaid järelejäänud 8h tunni jooksul. Võid ka proovida mõnda organismi puhastuskuuri, loe keha jääkainetest puhastamise ja kaalu korrigeerimise kohta siit.
12. Võta abiks mõned toidulisandid
- Probiootikumid – Kui arvad, et sinu toidulaud ei sisalda piisavalt tervislikku toitu ja oled tihti haigestuv, siis lisa oma menüüsse nädalaks probiootikumid. Vali mõne usaldusväärse tootja looduslikult puhtad toidulisandid nagu näiteks Ecobiotic Ecoshilt.
- Kiudained – Ka kiudaineid saab juurde manustada. Oluline on tarbida just tervislikke kiudaineid. Näiteks kiudaineterikas soolepuhastus detox sisaldab kiudaineid, mis aitavad puhastada soolestikku sidudes endaga kahjulikke ühendeid ja jääkaineid. Ecoshi kehapuhastus detox seitsme organismi puhastava taimega aitab keha puhastada toksiinidest, toita keha väärtuslike toitainetega, ennetada tervisehäireid ning toetada immuun- ja teiste oluliste organsüsteemide tööd.
Kokkuvõte
Meil kõigil on vistseraalset rasva, aga kui sinu vööümbermõõt on juba kannatama hakanud, siis suure tõenäosusega on seda liialt palju kogunenud. Hoia oma kõhul silm peal, mõõda, kaalu ning võta vajadusel probleemi vähendamiseks kasutusele eelnevalt mainitud 12 nippi.
Kui tahad teada oma keha rasvaprotsenti, visualiseerida oma kaalulangust ning teada saada, kas oled õuna või pirnikujuline, siis saad seda teha kasutades tasulist veebipõhist rasvaprotsendi kalkulaatorit ja kehatüübi määrajat siin.
Liialt kõrge vistseraalse rasva osakaal mõjutab tervist negatiivselt ning on seotud eelkõige suhkurtõve, südame-veresoonkonna haiguste ja teatud vähktõvede riski suurenemisega.
Õnneks on palju siiski meie endi kätes. Viljeledes tervislikku eluviisi, kus rakendame sisuliselt kõiki neid punkte rohkemal või vähemal määral, suudame hoida enda vööümbermõõdu ja vistseraalse rasva osakaalu normi piires.
Elu5- Ragnar Vaiknemets
Pildid: Pexels.com, Pixabay.com