Diabeet on krooniline haigus, mis tekib, kui organismis on insuliini tootmise või kasutamise häired. Insuliin on hormoon, mis reguleerib veresuhkru väärtust.
Liialt kõrge veresuhkru tase ehk hüperglükeemia on kontrollimata diabeedi tagajärg ning aja jooksul võivad selle tõttu tekkida kahjustused paljudes organsüsteemides, peamiselt närvi- ning südame-veresoonkonnas.
Samuti on diabeet üks peamisi pimeduse, neerufunktsiooni languse, südamelihase infarkti, peaaju insuldi ning alajäsemete amputatsioonide põhjuseid. (1)
II tüübi diabeet
Kahest diabeedi tüübist oluliselt levinum on diabeedi II tüüp, insuliin-sõltumatu diabeet, mis moodustab kõikidest diabeedi juhtudest ligikaudu 90% (2). See tekib kui keha ei suuda toodetud insuliini efektiivselt kasutada.
II tüübi diabeedi teke sõltub peamiselt elustiilist ning üldjuhul on selle tekkepõhjuseks liigne kehakaal ning ebapiisav kehaline aktiivsus.
Kui I tüübi diabeedi korral võivad sümptomid tekkida järsku, siis teist tüüpi diabeedi puhul on sümptomite teke vähem märgatav. Seetõttu võib selle diagnoosimine toimuda aastaid pärast haiguse algust, kui komplikatsioonid on juba tekkinud.
Diabeedi levimus
Diabeet on maailma kõige levinum suremuse ja haiguslikkuse põhjus ning mõjutab globaalselt rohkem kui 300 miljonit inimest. Suur protsent haigestunutest asub keskmise- ja madala sissetulekuga riikides.
Diabeedi levimus näitab stabiilset tõusutrendi, tõustes 8,3%-lt meeste ja 7,5%-lt naiste seas 1980. aastal 9,8%-ini meeste ja 9,2%-ini naiste hulgas 2006. aastal.
2010. aastal olid ülemaailmsed kulutused diabeediga võitlemiseks 376 miljardit dollarit. 2030. aastaks prognoostakse samaks kulutuseks juba 490 miljardit dollarit. (3)
Mis on vahemere dieet?
Vahemere dieet on toitumisviis, mis põhineb traditsioonilistel Vahemere rahvaste toitumisharjumustel. Vahemere dieet kujutab endast toitumiskava, mille peamisteks juhtnöörideks on:
- külmpressitud oliiviõli,
- köögiviljade (sealhulgas roheliste salatite),
- puuviljade,
- teravilja,
- pähklite,
- kaunviljade,
- kala ning mereandide kõrged tarbimiskogused.
Linnuliha peaks sellest juhindudes tarbima mõõdukalt ja loomaliha vähe. Mõõdukalt peaks tarbima ka piimatooteid ja punast veini. Magusa tarbimist vahemere dieet ei soodusta. (4, 5)
Vahemere dieedi uuringud
Antud artiklis käsitlen kahte 2014 aastal avaldatud meta-analüüsi. Üks avaldati Schwingshackl ja teine Koloverou poolt. Meta-analüüsid koosnevad mitmetest üksikuuringutest, millede summeerimise tagajärjel tekib alati mõningane viga.
Samuti on antud meta-analüüside probleemiks see, et Vahemere dieedi järgimise hindamine oli üksikuuringute tasemel varieeruv.
Kokkuvõttes aga tähendab ülevaade meta-analüüsidest siiski kõrgemat tõenduse taset kui ülevaade üksikuuringutest.
Mõlemad meta-analüüsid kasutavad tulemuste raporteerimisel suhtelist riski (RR). Saadud tulemused võrdlevad mõlemas meta-analüüsis suhtelist riski inimeste seas, kelle dieet on kõige lähemal traditsioonilisele Vahemere dieedile, võrreldes nendega, kelle toitumisharjumused on Vahemere dieedist kõige kaugemal.
Uuringute tulemused ja arutelu
Schwingshackl teostatud uuringu jälgimisperiood oli 3,2-20 aastat ja RR=0,81 ning usaldusvahemik on 0,73–0,90. Koloverou teostatud uuringu jälgimisperiood oli 3,5-14 aastat ja RR=0,77 ning usaldusvahemik on 0,66–0,89. Mõlemad meta-analüüsi tulemused näitavad, et Vahemere dieedi järgimine vähendab II tüüpi diabeedi tekkeriski.
Vahemere dieet ei ole ülemaailmselt tunnustatud meede diabeediga võitlemisel. Samas võiks arenenud riikides tervishoiusüsteem rohkem rõhku panna inimeste toitumisõpetusse. Eriti võiks see olla suunatud kõrgenenud diabeediriskiga inimestele.
Eeldatavalt toovad ka väiksemad toitumisharjumuste muutused Vahemere dieedi suunas kaasa mõningase diabeedi tekkeriski alanemise.
Kahe meta-analüüsi tulemused on üpris sarnased. Samuti esineb ka nendes sisalduvate uuringute kattumist, mis on mõistetav, sest selliste uuringute arv on piiratud.
Toitumisuuringuid milles pole dieet piisavalt täpselt klassifitseeritud on oluliselt rohkem, kuid selliste uuringute kaasamisel meta-analüüsidesse, mis käsitlevad Vahemere dieedi mõju diabeedi tekkeriskile, ei ole summeerimine liiga suurte metoodiliste erisuste tõttu võimalik.
Järeldused
Kokkuvõttes on tõenduse kvaliteet suhteliselt kõrge. Kahes erinevate autoritega meta-analüüsis, milles on käsitletud Vahemere dieedi mõju diabeedi tekkeriskile, on jõutud järeldusele et traditsioonilise Vahemere dieedi järgimine vähendab riski diabeedi tekkeks ligikaudu 20%.
Kuna kulutused diabeedi raviks on iga-aastaselt väga suured, on kõik tõhusad sekkumised oodatud.
Nii kaua kuniks inimesi tuleb aktiivselt nõustada antud dieedi jälgimisel, ei ole tõenäoliselt tegu kulutõhususe vaatest parima lahendusega.
Samas kui läheneda läbi investeerimise vaate, siis kui rahvastikus muutub toitumiskultuur tervikuna, on eeldada, et antud teadmised antakse edasi ka järgmistele generatsioonidele, mis kokkuvõttes teeb sellest ka kulutõhusa sekkumise.
Kehakaalu aitavad vähendada piisav liikumine ja õige toitumine. Kui otsid abi toidulisanditest, siis kasuks võivad tulla seedimist soodustavad ja kiudaineterikkad toidulisandid nagu näiteks Ecoshi seedeensüümid ning kiudaineterikas DETOX.
Loe ka meie varasemaid artikleid kaalulangetuse teekonnast, hormoonidest, mis sinu kaalulangetust mõjutavad ja erinevate dieetide võrdlusest.
Analüüsi koostanud Norman Põder
Autor: Elu5 – Ragnar Vaiknemets
Pildid: pexels.com, Pixabay.com